Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Rozvoj kraje > Projekty > ADAPT2DC > Realizované a plánované akce

 

4.Mezinárodní konsorcium Krakow (POL)

 
Place for all generations
11. - 13. 6. 2013 Miechowski okres
 

 
 

 

project publicity

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt ADAPT2DC vstoupil do druhé poloviny

 

 

 

 

Projekt ADAPT2DC „Inovativní řešení pro úspory infrastruktury na územích s úbytkem obyvatelstva, programu CENTRAL EUROPE, ERDF,  jehož je Ústecký kraj partnerem vstoupil do své druhé poloviny.

 

 

Úkolem projektu je zpracovat a realizovat nové modely řešení a postupů pro správu území vedoucí ke stabilizaci a snížení nákladů na infrastrukturu, zlepšení regionálního plánování, zlepšení image regionu, vyrovnání se s depopulačními trendy.

Ústecký kraj se v dosavadním průběhu podílel na realizaci aktivit, které přispěly  k vybudování znalostní základny o demografických změnách v ÚK i ČR. Získané informace a další dosud zpracované výstupy poslouží pro další práci při zpracování nadnárodní vize potřeb upadajících regionů a Evropské strategie pro jejich řešení.

Jako pilotní území v kraji byla vybrána obec Vejprty a okolní horské obce, které se nachází v příhraniční oblasti a potýkají se s odlivem i stárnutím obyvatel. Ve Vejprtech je řada prázdných, nevyužívaných nebo jen částečně využívaných budov. Základní údržba těchto objektů zatěžuje městský rozpočet. V rámci realizace pilotní akce byly vybrány 3 objekty, které jsou v průběhu projektu řešeny. Dosud je připravena dokumentace na rozšíření objektu polikliniky a objektu bývalé mateřské školky.

Za účelem zjištění situace a potřeb obcí v pilotním území se konalo již několik jednání se starosty a zaměstnanci obecních úřadů, jak přímo v konkrétních municipalitách, ale i na Krajském úřadě. Starostové měli možnost diskutovat o tématu také s ostatními projektovými partnery ze zahraničí, jak se již stalo na dvou konaných mezinárodních konsorciích u nás v pilotním území a v polském Krakowě.

V průběhu projektu se uskutečnila již čtyři mezinárodní setkání - kromě zahajovacího mítingu v durynském Erfurtu, v italské Ostaně, také v Praze a na Červeném Hrádku u Jirkova. Na  čtvrtém mezinárodním konsorciu projektu ADAPT2DC v polském Krakowě, konaném v červnu tohoto roku proběhlo zhodnocení dosavadní spolupráce jednotlivých partnerů i samotných již dosažených výstupů. Bylo konstatováno, že navázaná partnerství naplňují očekávání projektu. Je ale nezbytné, zintenzivnit spolupráci především při  realizaci Evropské strategie zaměřené na řešenou  problematiku a na následné šíření výsledků projektu. Dále bylo konstatováno, že  výsledky z již zpracovaných  analýz nepřináší příliš optimistickou vizi budoucího demografického vývoje v celé Evropě  a v plánu všech zúčastněných partnerů je přinést prostřednictvím projektu ADAPT2DC uspokojivou přenositelnou strategii jak tomuto demografickému trendu čelit.

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Dalibor Špoták
Vytvořeno / změněno: 4.9.2013 / 4.9.2013

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Rozvoj kraje

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Jan Kadraba

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém