Orientační nabídka


 

Bezpečnostní rada Ústeckého kraje jednala o africkém moru prasat

Ve středu 27. října 2021 zasedala v mimořádném termínu Bezpečnostní rada Ústeckého kraje, aby se zabývala aktuální situací týkající se afrického moru prasat. Kromě tohoto stěžejního tématu byl projednán i stav epidemie koronaviru v Ústeckém kraji.
Tisková zpráva ze dne 1. listopadu 2021
bruk
 

 
 
S ohledem na skutečnost, že v sousedním Německu nabývá na síle africký mor prasat (AMP) a situace se zhoršuje i v Polsku, byla svolána Bezpečnostní rada Ústeckého kraje (BRÚK), která se zabývala situací kolem AMP v České republice, potažmo v Ústeckém kraji. Na jednání BRÚK proto byli pozváni také zástupci Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj v čele s ústředním ředitelem Státní veterinární správy Zbyňkem Semerádem, aby podali aktuální informace týkající se této problematiky. 

Nejhorší situace ve vztahu k Ústeckému kraji je v Německu, kde se AMP objevil 40 kilometrů od hranic s krajem. Je tedy zřejmé, že se k nám africký mor prasat začíná pomalu přibližovat. Proto je nutné dodržovat mimořádná veterinární opatření, která buď úplně zamezí, nebo zpomalí šíření AMP do České republiky. K těmto opatřením patří například celoroční intenzivní lov prasat divokých, zákaz přikrmování prasat divokých, zákaz krmení domácích prasat odpady ze stravovacích zařízení a kuchyňskými odpady, zákaz dovozu tzv. trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP či zákaz používat v chovech prasat seno, slámu a krmivo ze zemí s výskytem AMP. 

Je také potřeba větší aktivity pro vyhledávání uhynulých kusů zvěře. Při nálezu úhynu (kadáveru) prasete divokého je nutné tento nález ohlásit na nejbližší obecní úřad či přímo na Krajskou veterinární správu pro Ústecký kraj – krizová linka: 720 995 202 – kontakty jsou uvedeny na webu Státní veterinární správy. Při nálezu kadáveru je nutné, aby se nálezce zdržel jakéhokoliv kontaktu či manipulace s kadáverem a zamezil případnému kontaktu domácího zvířete (psa) s kadáverem. 

Africký mor prasat je virové onemocnění, které je dle informací Státní veterinární správy nebezpečné a nakažlivé pro domácí i divoká prasata všech plemen a věkových kategorií. Nachází se v krvi, tkáních a všech tekutinách i sekretech, které tato zvěř vylučuje. Je vysoce odolný vůči nízkým teplotám a dokáže přežít několik let ve zmraženém mase. Virus AMP je spolehlivě ničen vysokými teplotami. Na člověka se nepřenáší, avšak jakákoliv manipulace či kontakt s kadáverem může způsobit její další šíření. Léčba afrického moru prasat neexistuje. V současné době není k dispozici účinná vakcína, což významně komplikuje možnosti prevence proti této nebezpečné nákaze. 

Více informací o AMP naleznete na webu Státní veterinární správy a v přiložených letácích.

Bezpečnostní rada se také zabývala aktuální situací týkající se epidemie koronaviru a stavem proočkovanosti osob na území Ústeckého kraje. V současnosti je naočkováno kolem 55 procent obyvatel Ústeckého kraje, avšak zájem o očkování v regionu se postupně zvyšuje. V úterý 26. října 2021 byla ukončena činnost očkobusu, v rámci kterého bylo v období od 4. září do 26. října 2021 podáno celkem 1 511 dávek vakcíny proti covidu-19 v obcích. I nadále budou v provozu mobilní očkovací týmy Krajské zdravotní, a. s., jež jezdí například do pobytových zařízení či k imobilním pacientům. S ohledem na zvyšující se trend počtu nakažených covidem-19, dochází také k úpravám provozní doby v očkovacích místech. 

Vývojem situace kolem epidemie koronaviru na území Ústeckého kraje se od středy 3. listopadu 2021 bude opět v pravidelných intervalech zabývat Krizový štáb Ústeckého kraje. 

BRÚK
Bezpečnostní rada Ústeckého kraje jednala o africkém moru prasat

 

rada
Bezpečnostní rada probíhala opět i ve formátu videokonference

 

Hejtman Jan Schiller
Prostřednictvím videokonference se BRÚK účastnil například hejtman Jan Schiller nebo ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková 

 


 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 1.11.2021 / 1.11.2021
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém