Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Celkem 313 osudů vyhaslo při pochodu smrti u Krupky

 
foto
Letos si připomínáme přesně 73 let od konce druhé světové války. A je to přesně 73 let, kdy 313 příběhů nalezlo svůj konec ve společném hrobu u Krupky. Památník věnovaný obětem transportu smrti byl odhalen roku 1948 a je každoročně místem konání vzpomínkových akcí. Opět po roce vzdát hold padlým přijela řada významných osobností.
Tisková zpráva ze dne 24. dubna 2018
 

 
 

Zavzpomínat na padlé a připomenout si hrůzy druhé světové války přijel hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Vojtěch Filip, litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, krajský radní a starosta Krupky Zdeněk Matouš, představitelé ambasád a mnoho dalších hostů.  

„Scházíme se zde již každoročně a chtěl bych poděkovat vedení města Krupka za to, že se zde tento pietní akt pravidelně koná. Jsem velmi rád, že je zde dnes hojně zastoupena právě mládež, která má celý život před sebou a určitě ho chce prožít v míru, a proto bychom neměli zapomínat na hrůzy, které válka přinesla, připomínat si nevinné, kterým válka vzala život a nedopustit, aby se válka opět vkradla do našich životů,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.  

Dne 24. dubna 1945 zastavil na nádraží v Bohosudově transport. Vlak s 1880 vězni několika národností vyjel ze sběrného tábora u Halle a měl namířeno do Plzně. Právě při zastavení v Bohosudově se někteří lidé z transportu vykoupali v tůních pod nádražím. Celkem 313 vyčerpaných a zesláblých vězňů zde zemřelo na zápal plic nebo tyfus. Jejich těla byla naházena do prohlubní opuštěného dolu Elbe nedaleko trati. Po skončení války byla těla exhumována a pohřbena do hromadného hrobu proti kostelu sv. Prokopa.

Společný hrob 313 vězňů koncentračních táborů zemřelých při transportu smrti v roce 1945 se nachází na okraji Krupky - Bohosudova. „Mezi padlými, kteří se až sem dostali zubožení, byla řada národností. Byli to Francouzi, Belgičané, Poláci i Němci a ještě dnes doznívají jejich předčasně ukončené nevinné osudy prostřednictvím jejich potomků, kteří se k památníku vracejí a vzpomínají,“ dodal krajský radní Zdeněk Matouš.

foto

foto

Opět po roce vzdát hold padlým přijela řada významných osobností. foto
Místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Vojtěch Filip.

foto

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

foto

foto

foto
Dorazil také litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

 

foto

Krajský radní a starosta Krupky Zdeněk Matouš.

foto
Hejtman Oldřich Bubeníček.

foto

foto

foto

foto

 


 


 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 24.4.2018 / 24.4.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém