Orientační nabídka

Ceny Ústeckého kraje získali mladí klavíristé Tomáš Vrána a David Hausknecht

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
V pátek 16. listopadu skončil jubilejní 40. ročník soutěže Virtuosi per musica di pianoforte. V Ústí nad Labem se na závěrečném koncertu představili vítězové.

Tisková zpráva ze  dne 17. 11. 2007

Čtyřicet let završila v pátek 16.listopadu vpodvečer mezinárodní klavírní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte pořádaná každoročně v Ústí nad Labem. Jejími vítězi byli v dětství také dnešní známí interpreti a hudebníci, připomeňme si alespoň jméno Igora Ardaševa, výrazné osobnosti generace evropských klavíristů (vítěz 1. kategorie v roce 1978) nebo skladatele, sbormistra a klavíristy Miloše Boka (ten vyhrál druhou kategorii o tři roky později). Loňským absolutním vítězem se na severu Čech stal český mladík Adam Gemrot.

O letošní jubilejní Virtuosi byl opravdu mimořádný zájem, vždyť se jich zúčastnilo dvaapadesát mladých klavíristů ze čtrnácti zemí tří kontinentů. Samozřejmě nejvíce bylo Čechů a dalších Evropanů, ale přijeli sem i klavíristé z Taiwanu či Jihoafrické republiky. Soutěž, jejím vyhlašovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR spolu se statutárním městem Ústí nad Labem, i letos po organizační stránce perfektně zvládli pořadatelé ze Základní umělecké školy Evy Randové, příspěvkové organizace Ústeckého kraje. To ocenil také na závěrečném koncertu laureátů mezinárodního klání ředitel soutěže Radek Vonka, náměstek a zástupce hejtmana kraje. Předal ředitelce školy Karle Herajnové kytici i upomínku na 40. ročník Virtuosů.

Z mnoha cen za první tři místa v každé věkové kategorii (do 11, 13 a 15 let) nebo čestných uznání pořadatelů, sponzorů, ministerstva či Českého hudebního fondu, uveďme alespoň některá jména: Vítězi se stali Anastasia Stoliarenková v kategorii nejmladších interpretů, Tomáš Vrána a Jan Vojtek ve 2. a David Hausknecht s Mártonem Balázsem Kissem z Rakouska v kategorii třetí (kromě Kisse jsou všichni z České republiky). Absolutním vítězem prohlásila porota Davida Hausknechta, jenž převzal také cenu ředitele soutěže a Radek Vonka předal rovněž cenu hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce, kterou získal za mimořádný výkon v soutěži třináctiletý Tomáš Vrána.

Závěrečný večer 40. ročníku mezinárodní klavírní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte patřil v pátek 16. listopadu koncertu vítězů. V Severočeském divadle opery a baletu zazněla díla W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Lista, Cl. Debussyho, J. V. H. Voříška a A. Ginastery.

připravil: Zbyněk Šebesta, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 742, 603 192 629

sebesta.z@kr-ustecky.cz

Parter Severočeského divadla opery a baletu byl v pátek večer solidně zaplněný...

Edyta Lajdort z Polska byla druhá v 2. ktg., ale získala cenu starosty městského obvodu Ústí n.L. město a posluchačům dokázala proč: za perfektní provedení třetí věty Sonáty Pathetická Ludwiga van Beethovena

Hraje jeden z vítězů- Jan Vojtek si připravil na závěrečný koncert první větu z Mozartovy Sonáty C dur

Tomás Vrána vyhrál 2. kategorii, od Ústeckého kraje dostal  cenu hejtmana a od Českého hudebního fondu třetí
Tomás Vrána vyhrál 2. kategorii, od Ústeckého kraje dostal cenu hejtmana a od Českého hudebního fondu třetí "prémii" za interpretaci skladby Rapsodie As dur skladatele J. V. H. Voříška

Radek Vonka předává cenu ředitele soutěže Davidu Hausknechtovi, absolutnímu vítězi Virtuosi per musica di pianforte 2007