Orientační nabídka


 

České Švýcarsko se chystá zazářit podzimní paletou barev

001
Rok 2012 je prvním rokem, kdy v Ústeckém kraji naplno fungují čtyři destinační agentury, které si kladou za cíl posílit rozvoj tohoto regionu. Zabývají se především péčí o přírodní a kulturní hodnoty v kraji a jejich ochranou, rozvojem šetrné formy turistiky a posílením všeobecných znalostí a vzdělání.
Tisková zpráva z 31. srpna 2012
 

 
 

Myšlenka rozdělit kraj na čtyři přirozené turistické destinace, a to České Švýcarsko, České středohoří, Krušné hory a Dolní Poohří, vzešla z dokumentu Strategie rozvoje cestovního ruchu Ústeckého kraje na roky 2010-2015. I přes takové rozdělení, je kraj stále více vnímán jako celek s novým názvem: Brána do Čech. Brána, která vítá všechny návštěvníky a nabízí nepřeberné množství zážitků, výletů, krásných okamžiků a způsobů, jak aktivně strávit čas u nás, v Ústeckém kraji. Oblouk Brány do Čech pak tvoří čtyři základní stavební kameny, čtyři oblasti zastoupené čtyřmi destinačními agenturami.

 

Čtyři agentury, čtyři regiony, tři ředitelky a jeden ředitel. Každá oblast Ústeckého kraje je něčím specifická a unikátní. Zatím jsme vám představili Destinační agenturu Dolní Poohří a České středohoří.

 

Nejsevernější destinací Ústeckého kraje je České Švýcarsko a zde působí stejnojmenná obecně prospěšná společnost, která má ve svém čele ředitele Filipa Brodského.

 

Pane řediteli, můžete se čtenářům stručně představit?

Dobrý den. Je mi 38 let, jsem ženatý, mám 6letého syna. Celý svůj dosavadní profesní život jsem se pohyboval ve sférách financí a lidských zdrojů.  Jsem rád, že jsem se potkával a i nyní spolupracuji s lidmi úspěšnými ve svých oborech. I přesto, že jsem velmi pracovně vytížen, najdu si čas na syna, se kterým probíráme a obdivujeme nejen historické automobily. Pak také rád ve volných chvílích vařím.

Díky svým prarodičům kantorům jsme od mala cestovali po tehdejším Československu, a pokud byla šance i do zahraničí. Zájem o přírodu i památky mi vydržel až do dospělosti, takže jsem nyní na pozici ředitele obecně prospěšné společnosti, mohl spojit příjemné s užitečným.

 

Jakou činnost si máme představit pod názvem České Švýcarsko o.p.s.?

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko oslavila v loňském roce deset let od svého založení. Naším hlavním posláním byl a je rozvoj, podpora a marketing šetrné turistiky a cestovního ruchu, regionální rozvojové aktivity, ochrana životního prostředí a ekologická výchova na území Českého Švýcarska s širším dopadem na celý bývalý děčínský okres, včetně Šluknovského výběžku a území Saského Švýcarsko v sousedním Německu.

Vytvořili jsme destinační fond, ve kterém sdružujeme všechny aktéry, kteří se společně s námi chtějí podílet na systematickém rozvoji cestovního ruchu v našem regionu.

Vymýšlíme turistické programy pro veřejnost, nabízíme průvodcovskou činnost v celém regionu včetně Národního parku České Švýcarsko, vytváříme turistické naučné trasy a mnoho dalšího včetně ekologické výchovy zaměřené na děti a mládež.

Společně s německými partnery vytváříme marketingové kampaně na podporu šetrného cestovního ruchu, informační materiály s jednotným designem, aby se nejen návštěvníci, ale také residenti mohli s regionem Českosaského Švýcarska snadno identifikovat.

Z posledních našich projektů mohu jmenovat podporu zápisu Českosaského Švýcarska na seznam světového dědictví UNESCO. Bojujeme za udržení a rozvoj regionální veřejné dopravy, což se nám zatím daří a autobusová linka turistického autobusu 434 úspěšně funguje.  

 

Jakých úspěchů si za dobu fungování destinační agentury ceníte nejvíce, případně čeho se vám podařilo dosáhnout?

Za těch deset let fungování naší společnosti se podařilo sestavit stabilní tým spolehlivých zaměstnanců, které baví jejich práce. Zrealizovali jsme v regionu České Švýcarsko projekty a zakázky v celkové výši 135 milionů korun a v letošním roce jsme načali druhou desítku fungování „ópéesky“, tak věřím, že budeme veřejnosti poskytovat služby minimálně dalších deset let.

 

Na co byste pozval návštěvníky a turisty v nejbližší době k vám do regionu?

Významnou akcí v regionu Českého Švýcarska je v sobotu 1. září Den Českého Švýcarska, kterou pořádají Město Krásná Lípa, Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Agentura pro Lípu.

Srdečně zveme všechny příznivce Českého Švýcarska na atraktivní program na náměstí v Krásné Lípě, který začíná již v 9 hodin tradičním mezinárodním setkáním majitelů motocyklů Čechie Böhmerland, pokračuje přeshraničním běžeckým závodem Parkmaraton 2012, který startuje v 10 hodin v Bad Schandau a cílem je Krásná Lípa. Je připraven také pestrý program pro rodiny s dětmi - Rodinný maraton, ekodílny a umělecké dílny pro děti, divadelní představení a celý den vyvrcholí ve 20 hodin koncertem Anety Langerové a křtem nového fotografického kalendáře na rok 2013 s názvem krajina Českosaského Švýcarska.

 

Jedním se zřizovatelů obecně prospěšné společnosti se stal v roce 2011 Ústecký kraj. Jak hodnotí činnost společnosti České Švýcarsko radní Ústeckého kraje, který má v kompetenci regionální rozvoj a cestovní ruch, Radek Vonka?

České Švýcarsko o.p.s. bylo první destinační agenturou, která byla založena na území Ústeckého kraje již v roce 2001. Za deset let fungování se podařilo opravdu hmatatelně rozjet destinační management na všech úrovních. Území má jednotný turistický marketing, vizuálně se prezentuje jednotnými barvami a logy, a to vše ve spolupráci s německým partnerem na saské straně. České anebo také někdy nazývané Českosaské Švýcarsko se prostě stává evropským pojmem.

V roce 2011 vstoupil do správní rady jako strategický partner Ústecký kraj. Tehdy začalo České Švýcarsko o.p.s. fungovat také jako vzor, zdroj informací a podpory pro další tři destinační agentury, které v kraji vznikly, za což si zaslouží velký dík.

Odborné zázemí v o.p.s. umožňuje také vytvářet kvalitní produkty cestovního ruchu. V současné době se zaměřujeme na rozvoj šetrné zážitkové turistiky, představujeme nejen České Švýcarsko, ale celý Ústecký kraj jako krajinu s krásnou přírodou, plnou kulturních i technických památek a dalších zajímavostí, jako krajinu zážitků, na které budou návštěvníci dlouho vzpomínat.

Také právě zde se nachází jedinečný přírodní útvar Pravčická brána, největší skalní most ve střední Evropě. Již několik let společně s dalšími organizacemi a institucemi u nás i v Sasku usilujeme o zapsání celého Českosaského Švýcarska s jeho monumentálními pískovcovými útvary na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Mým velkým přáním je, aby se tento region mohl pyšnit jako první v České republice označením přírodní památka UNESCO a věřím, že se nám to podaří.

 

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 31.8.2012 / 31.8.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém