Orientační nabídka


 

Českosaské UNESCO představilo své šance německým odborníkům

001
Svobodný stát Sasko představil své kandidáty na zápis na Seznam světového dědictví Unesco na jednání v Drážďanech. Horkým želízkem v ohni je Českosaské Švýcarsko. Projekt má přeshraniční podporu a zázemí, které zvyšují jeho kredit na zápis na seznam.
Tisková zpráva z 2. dubna 2012
 

 
 

Před 19člennou komisí odborníků, které nominovalo saské ministerstvo vnitra, se v úterý 27. 3. 2012 představilo všech deset kandidátů Svobodného státu Sasko, kteří usilují o zápis na Seznam světového dědictví Unesco. Mezi těmito žadateli je také společná přeshraniční žádost o zápis přírodního celku Českosaské Švýcarsko.

Český a německý stát zatím postupují podle procedurálních kroků každý samostatně až do dob, než budou známa oficiální stanoviska ministerstva životního prostředí na české straně a saského ministerstva vnitra na německé straně. Ministerstvo životního prostředí už dalo žádosti neoficiální podporu, proto je s napětím očekáváno, jak dopadne posuzování v Německu.

Na jednání v Drážďanech přijeli Českosaské Švýcarsko společně obhajovat landrát Saského Švýcarska – Východního Krušnohoří  Michael Geisler a radní za Ústecký kraj Radek Vonka, které doprovázeli další členové pracovní skupiny pro Unesco. Prezentace společné přeshraniční nominace byla precizně připravená. V přibližně hodinovém prostoru představili oba radní Geisler a Vonka celé území, pozitivní přínos projektu a naznačili řešení případných sporných otázek, které pokládali v průběhu prezentace jednotliví oponenti. Odborné otázky týkající se geologie a geomorfologie území zodpovídal Jochen Rascher, ředitel společnosti, která se podílela na přípravě žádosti.

„Předložili jsme nejen argumenty pro Unesco a dokázali zodpovědět i některé nepříjemné otázky, ale také jsem zmínil sociální dopad projektu. Unesco by mělo být pro region především marketingová značka a tím pádem očekáváme rozvoj služeb v cestovním ruchu a zvýší se nabídka pracovních příležitostí,“ řekl radní Ústeckého kraje Radek Vonka a dodal: „Ministerstvo životního prostředí a Ústecký kraj myšlenku Unesco plně podporují. Ovšem na tahu je nyní saské ministerstvo vnitra, zda náš projekt pošle do dalšího kola. Požádal jsem ministra Tomáše Chalupu o podporu, přesto nám nezbývá než čekat na stanovisko saské strany.“

Expertní komise se na jednání k jednotlivým kandidátům a k prezentacím vyjadřovala v diskuzi, kterou řídil předseda komise Ulrich Reinhard Beyer, generální ředitel saského ministerstva vnitra. Mezi německými žadateli panuje tvrdý boj, protože saský stát může nominovat pouze dva projekty na zápis na seznam Unesco.

„Českosaské Švýcarsko je jediný přeshraniční kandidát na zápis. Česká strana má tak v rukou malého žolíka, když by tento projekt, pokud saská vláda vyjádří souhlas s nominací, oficiálně i za německou stranu podalo české ministerstvo životního prostředí a tím pádem má Sasko stále možnost nominovat dva kandidáty,“ nastínil šance radní Radek Vonka.

Hned na začátku května se expertní komise sejde ke konečnému rozhodování, výsledky budou oficiálně oznámeny během června. Nyní lze jen pevně doufat, že kromě přírodní jedinečnosti celého území, pro které bychom chtěli Unesco vyhlásit, přispěje výborná českoněmecká spolupráce k tomu, že právě naše žádost se dostane až do Paříže.

Připravila: Mgr. Petra Ludwigová, oddělení regionálního rozvoje a cestovního ruchu KÚÚK

 

01

Českoněmecká skupina, která přijela do Drážďan obhájit saskou žádost na zápis Českosaského Švýcarska na seznam Unesco. Druhý zprava radní za Ústecký kraj Radek Vonka, po jeho pravici saský landrát Michael Geisler.

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 2.4.2012 / 2.4.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém