Orientační nabídka


 

Defibrilátory pomáhají zachraňovat životy, proto se s nimi učí pracovat stále více policistů i hasičů

001
Časná defibrilace rukou nezdravotníka aneb má to smysl – to byl název krajské konference, kterou uspořádala Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje pro hasiče a policisty. Během dopoledních přednášek se seznámili s tím, jak defibrilátor funguje a jakým způsobem pomáhá. Na závěr si účastníci vše vyzkoušeli v praxi. Přítomné přivítal 1. náměstek hejtmana Stanislav Rybák.
Tisková zpráva ze dne 18. dubna 2014
 

 
 

Na konferenci se sešli policisté z Varnsdorfu, Krupky, Bíliny a Dubí, nechyběli ani zástupci hasičů a řady obohatili také studenti Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední školy zdravotnické Ústí nad Labem, která patří mezi příspěvkové organizace kraje.

Díky projektu časné defibrilace v našem regionu mohou v rozhodujících vteřinách života efektivně pomáhat nezdravotníci ještě před příjezdem rychlé záchranné služby. Mnoho lidí už bylo na defibrilátorech proškoleno a další budou přibývat. Jejich nákup podporuje od roku 2011 Ústecký kraj.

Zahájení konference se kromě náměstka zúčastnili také předseda Výboru pro zdravotnictví a sociální věci Pavel Csonka, ředitel Zdravotnické záchranné služby ÚK Ilja Deyl, ředitel Krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru plk. Roman Vyskočil, vedoucí Odboru zdravotnictví KÚÚK Petr Severa a vedoucí Kanceláře hejtmana KÚÚK Luboš Trojna.

„Děkuji Zdravotnické záchranné službě Ústeckého kraje za uspořádání dnešní konference. Víme, že v určitých chvílích o našem životě rozhoduje každá minuta, a proto jsem rád, že další členové Integrovaného záchranného systému absolvují dnešní program a rozšíří tak své dovednosti,“ řekl v úvodu Stanislav Rybák.

Podstatou projektu je vytváření celokrajské sítě automatizovaných externích defibrilátorů (AED) v kontextu se sítí výjezdových stanovišť ZZS a s dojezdovými časy jejich posádek tak, aby pravděpodobnost úspěšného použití AED byla co nejvyšší. Dalším článkem nezbytným pro jeho fungování je existence krajského registru, který umožňuje dispečerovi

instruovat zachránce k jejich použití nebo vyslat na místo first-respondera s AED.

V krajském registru již funguje celkem 76 AED, z nichž je 33 stacionárních (většinou neveřejné v soukromém vlastnictví) a 43 mobilních (v rukách příslušníků nezdravotnických složek IZS, tzv. first-responderů). Nákup těchto mobilních přístrojů financoval z velké části Krajský úřad Ústeckého kraje. Od začátku projektu eviduje již 147 aktivací first-responderů. Díky včasné pomoci již bylo zachráněno třináct pacientů, kteří jsou schopni dále vést normální a kvalitní život. Defibrilátory jsou umístěny i v budově krajského úřadu.

 

Více informací naleznete v přiložených prezentacích pod fotografiemi.

 

Kontakt:

Mgr. Alena Tichá, oddělení mediální komunikace

Kancelář hejtmana

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.:   +420 475 657 741

Mob.:+420 777 499 822

Mail:   ticha.a@kr-ustecky.cz

 

01
Konferenci zahájil Ilja Deyl, ředitel ZZS ÚK, vedle něj sedí Petr Severa, vedoucí Odboru zdravotnictví KÚÚK, a plk. Roman Vyskočil, ředitel KŘ HZS (druhý zleva).

01
Stanislav Rybák a Pavel Csonka (vpravo)

01

01
O první přednášku se postarala MUDr. Eva Smržová.

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 18.4.2014 / 18.4.2014 | Účinnost do: 18.5.2014
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém