Studenti si sami vyberou, komu chtějí pomoci, kontaktují příjemce podpory, zjistí potřeby, připraví plán akce, program, pomůcky a nakonec sami pomoc zrealizují. Aktivity jsou různé: pomoc při plese seniorů, úklid Střížovského vrchu či Bertina údolí, sehrání loutkového divadla s cílem získat co největší podporu na pořízení asistenčního psa pro handicapované bratry, předání darů v azylovém domě pro matky s dětmi, program pro handicapované děti. Tuto aktivitu opakovaně podporuje také statutární město Ústí nad Labem.
„Podle mého názoru je nejdůležitější, že aktivity podporované školou vedou k aktivizaci a participaci žáků – budoucích dospělých občanů společnosti. To, co žáci získají prožitkem, se teoreticky naučí jen velice těžce, někdy vůbec ne. Chci zdůraznit dlouhodobost, intenzitu a šíři pomoci, adresnost a zároveň volnost žáků a jejich kreativitu při dobrovolnické práci. Většina žáků i zúčastněných učitelů hodnotí dobrovolnické projekty jako neopakovatelný a silný prožitek, na který se nezapomíná,“ řekl při svém malém zamyšlení ředitel školy Alfréd Dytrt.
Den dobra není nějakou jednorázovou akcí, studenti gymnázia se snaží pomáhat celoročně. Dnem dobra dobrovolnické aktivity studentů Jatečky každoročně vyvrcholí – za celou řadu zajímavých dobročinných projektů získali studenti v roce 2015 prestižní ocenění Via Bona za filantropii. Často bývají mladí lidé kritizování za lhostejnost a nezájem, to ale u mladých lidí z Jatečky rozhodně neplatí.
Zdroj: Gymnázium Jateční 22, Ústí nad Labem
Studenti v rámci Dne dobra pomáhají různým způsobem svému okolí.
Sami si vyberou,
komu chtějí pomoci a připraví plán
akce. Nakonec sami pomoc zrealizují.