Orientační nabídka


 

Den otevřených dveří v Archeologickém depozitáři a specializovaných pracovištích Regionálního muzea v Teplicích

DOD depozitář
Pět stovek natěšených zájemců o historii, archeologii a muzejní práci si u příležitosti Evropského dne archeologie nenechalo ujít možnost prohlédnout si jinak veřejnosti nepřístupnou budovu Archeologického depozitáře a specializovaných pracovišť Regionálního muzea v Teplicích, nacházející se na okraji města v místní části Sobědruhy.
Tisková zpráva ze dne 18. června 2019
 

 
 

Zájemci si mohli prohlédnout nejen pracoviště archeologického oddělení teplického muzea a prostory archeologického depozitáře, ale také specializovaná pracoviště – konzervátorské dílny a zejména nově vybudovanou Laboratoř pro konzervaci kovů a archeologizovaného skla. Tu bylo možné vybudovat jen díky vstřícnosti a štědrosti zřizovatele muzea – Ústeckého kraje. Cílem byla modernizace specializovaných dílen a vytvoření laboratoře tak, aby mohly sloužit k primární i následné konzervaci sbírkových předmětů – zejména archeologických – z kovů a archeologizovaného skla, pro muzea zřizovaná Ústeckým krajem, tedy pro účely ochrany a rozvoje kulturního dědictví v péči kraje.

V průběhu roku 2018 proběhly stavební úpravy stávajících konzervátorských dílen, předcházející instalaci dodaného vybavení nové specializované laboratoře i stávajících pracovišť, které bylo dokončeno v únoru 2019. Náklady na vytvoření nové specializované laboratoře, včetně stavebních úprav v hodnotě téměř 2,5 mil. Kč, dosáhly výše celkem 12 milionů Kč.

Základem nového specializované laboratoře pro konzervaci kovů a archeologizovaného skla je kombinované rentgenové zařízení a dva mobilní spektrometry, využívající pro materiálovou analýzu rentgenovou fluorescenční spektroskopii (XRF), jednoduchou, velmi přesnou a vysoce ekonomickou analytickou metodu stanovení chemického složení materiálů. Obě zařízení samozřejmě pracují v režimu vysoce přesných a především nedestruktivních analytických metod, tak aby mohlo být zajištěno maximální uchování zkoumaných předmětů.

Vybavení nového specializovaného pracoviště je ještě doplněno o metalografický mikroskop, stereoskopický mikroskop pro digitální snímkování, digestoř, horkovzdušnou laboratorní sušárnu a stříkací box. Konzervátorská pracoviště byla také nově vybavena automatickým odsáváním nečistot z pracovních ploch a rozvody stlačeného vzduchu z nového centrálního kompresoru.

01
Konzervátorská dílna, kde se pracuje s papírem.

02
Laboratoř archeologie.

 

03
Rentgenové pracoviště.

 

04
Vstupní hala, kterou zaplnili zájemci o archeologii.

05
A takto vypadá budova zvenku.

 

 

 

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 18.6.2019 / 18.6.2019 | Zveřejnit od: 18.6.2019
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém