Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Doprava Ústeckého kraje zahájila turistický provoz, Velký bejček vyjel na Švestkovou dráhu

 
sd
V pátek 30. března vyjely na tratě turistické linky Dopravy Ústeckého kraje. Asi největší zájem přilákala Švestková dráha z Mostu do Lovosic, která nese též označení Středohorský motoráček. Na trasu vedoucí malebnou krajinou Českého středohoří se na výlet vláčkem taženým parní lokomotivou vydal i hejtman Oldřich Bubeníček s rodinou.
 

 
 

Švestková dráha se postupně stane nejmodernější regionální tratí v Evropě. Regionální trasu mění její nový vlastník – firma AŽD Praha. Trať se vybavuje moderní zabezpečovací a sdělovací technikou a stane tak zkušebním polygonem. Víkendový a sváteční provoz bude stejně jako v minulosti dotovat Ústecký kraj. 

V sobotu 30. března odstartovala Švestková dráha v Mostě. Na trať vyjel parní vlak s historickou lokomotivou přezdívanou Velký bejček.

Švestková dráha má ještě jednu zvláštnost. Každoročně se utkávají železniční stanice a zastávky o titul nejhezčího nádraží na české železnici. V roce 2017 zvolila veřejnost druhou nejhezčí stanicí tu v obci Třebívlice na Litoměřicku, která leží právě na Švestkové dráze a patří společnosti AŽD Praha.

Jsou však i úvahy o tom, že by zde jezdily vlaky i ve všední dny. „Tato trať má turistický i technický potenciál. Musíme to ale v první řadě prodiskutovat se starosty dotčených obcí. Musí o to být zájem,“ sdělil nedávno pro iDNES náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek.

Švestková dráha patří do širší rodiny turistických linek. Kraj objednává dopravu na tratích Kamenický motoráček, Zubrnický motoráček a v provozu bude i Podřipský a Doupovský motoráček. V letošním roce budou náklady na dotovaný provoz železničních turistických linek činit 9,3 milionu korun z rozpočtu kraje.

Náklady na jednotlivé linky:  

T1 Česká Kamenice – Kamenický Šenov              621 576,56 Kč

T3 Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice  2 716 882,50 Kč

T4 Lovosice – Most                                             2 379 330,45 Kč

T5 Libochovice – Roudnice n. Labem                 1 515 846,10 Kč

T6 Kadaň – Podbořany – Radonice u Kadaně    2 123 447,40 Kč


Podrobnosti o jízdních řádech turistických linek naleznete ZDE.


sd

 

sd
O letošní první jízdu byl velký zájem

sd
O první jízdu turistické linky měla zájem i média

 

 

sd
Svezl se i hejtman Oldřich Bubeníček s rodinou

 

sd

sd

 

sd

 

sd

 

sd

sd
Hejtman si vyzkoušel i roli strojvedoucího

 

sd

 

sd

 

sd

 

sd

sd

 

sd

 

sd
Nadpis
Text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text

 

 

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 1.4.2018 / 1.4.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém