Orientační nabídka


 

Hejtman uctí oběti 2. světové války

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Hejtman uctí oběti 2. světové války
Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc se ve čtvrtek 8. května, v Den vítězství, zúčastní pietního aktu u pomníku obětem fašismu Rabštejn (u České Kamenice na Děčínsku).
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 7. 5. 2008

Hejtman uctí oběti 2. světové války

Od konce druhé světové války uplyne letos již  63 let. Hrůzy, které přinesla, si každoročně připomíná celý pokrokový svět.  I v našem Ústeckém kraji tomu na mnoha místech nebude jinak. Hejtman Jiří Šulc se ve čtvrtek 8. května, v Den vítězství, zúčastní pietního aktu u České Kamenice na Děčínsku u pomníku obětem fašismu Rabštejn. Zahájení pietního aktu ve 14 hodin.

   Rabštejn byl za druhé světové války koncentrační tábor, který vznikl v srpnu 1944 jako pobočka koncentračního tábora Flossenbürg. Bylo tu vězněno asi 650 mužů 12 národností. Do května 1945 zde zemřelo 56 vězňů vysílením při těžké práci v nelidských podmínkách, na nemoci a v důsledku násilí stráží a táborových kápů.

   „Na hrůzy války by se nemělo nikdy zapomínat a domnívám se, že bychom měli především dnešní mladé generaci připomínat osudové okamžiky spojené s historií našeho státu,“ říká krajský politik. Dodává, že následky války si dodnes nese každý z nás, ať válku prožil na vlastní kůži, nebo se o ní dověděl od rodičů, prarodičů či z učebnic. Nicméně osmý květen je tím velkým dnem, dnem národní záchrany, oficiálním dnem vítězství nad největším přízrakem dějin. Kolik lidí během druhé světové války zahynulo, nebylo nikdy přesně určeno a sečíst všechny mrtvé je prakticky nemožné. Odhady se pohybují mezi 35 a 60 miliony lidí.

   Koncentrační tábor Rabštejn zajišťoval pracovní síly pro nedalekou podzemní továrnu, která vyráběla součásti letadel a vrtulníků. Vězni, kteří zde pracovali, byli nasazeni především na hloubení štol v pískovci, v menší míře se podíleli i na samotné výrobě letecké techniky. Do současnosti se z tábora zachovaly jen základy některých budov, v jejichž blízkosti je umístěný památník obětem fašismu.

  Jiří Šulc říká, že pro lidi, kteří nezažili válku ani květnové dny roku 1945, jsou všechny tyto události, bohužel, již zašedlou historií. „Zapomínat je sice lidské a je v pořádku, když v osobních životech zapomínáme na to špatné a pamatujeme jen to dobré. Ve společensko-historických souvislostech však musíme pamatovat a připomínat co je to ozbrojený konflikt, kam vede ustupování totalitě a zlu. To nesmíme už nikdy dopustit. V zájmu naší obrany a demokracie.“

 

připravila: Naďa Kocábková, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741,  737415959

kocabkova.n@kr-ustecky.cz

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 7.5.2008 / 7.5.2008 | Zveřejnit od-do: 7.5.2008-7.6.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém