Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Hejtman navštívil Novou Ves v Horách, kde jednal se starostou a seznámil se s ojedinělou výrobou klasických dřevěných hraček

 
foto
Vesnici roku 2011 Ústeckého kraje navštívil hejtman Oldřich Bubeníček spolu s krajským radním Radkem Belejem. Nejdříve si prohlédli výrobu dřevěných hraček společnosti NBW, s.r.o. a poté diskutovali se starostou Nové Vsi v Horách Davidem Kádnerem o aktuálních tématech.
Tisková zpráva ze dne 13. dubna 2017
 

 
 


Kouřící pece, kamínka, kuřáčci, louskáčci, vláčky a další miniatury ze dřeva nabízí společnost NBW, která je poslední tradiční hračkárnou v České republice a neexistovala by, kdyby nebylo nadšení majitelky Sonji Vydrové, která hejtmana a krajského radního seznámila s historií firmy, kterou už v roce 1889 založili Anton a Theresia Walterovi.

Celou historii až po současnost mohou návštěvníci zhlédnout v muzeu dřevěných hraček, které je součástí areálu firmy. „Jsem rád, že jsem mohl navštívit firmu s takovou tradicí a zavzpomínat si prostřednictvím hraček na své dětství. Velmi si vážím zápalu majitelky společnosti, díky které se může Krušnohoří pyšnit posledním klasickým hračkářstvím,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

„Na konci 19. století nastal rozmach hračkářství. Právě oblast Krušných hor byla jednou z oblastí, kde se s výrobou dřevěných hraček začalo. A Nová Ves v Horách byla dokonce jednou z největších hračkářských oblastí na celém světě a zrodili se tady jako první na světě dokonce tahací hračky,“ říká s nadšením Sonja Vydrová, která provoz odkoupila v roce 1992 a snaží se tradici hraček z hor udržet. Hračkářská výroba je v této lokalitě i díky ní téměř 130 let. A právě z Krušných hor je také známá dřevěná hračka tivoli, která ve své době zaplnila celou Evropu a hlavně Skandinávii.

V rámci návštěvy Nové vsi v Horách se hejtman Oldřich Bubeníček a krajský radní Radek Belej sešli se starostou Davidem Kádnerem, se kterým diskutovali o životě v obci, plánovaných opravách silnic nebo také podpoře dobrovolných hasičů. Právě Nová Ves v Horách díky věcnému daru Ústeckého kraje získala v roce 2014 šest hasičských zásahových obleků a deset hadic v hodnotě 92 tisíc korun a v roce 2015 motorovou stříkačku TOHATSU v hodnotě 240 tisíc korun. 

Navštivte Muzeum hraček v Nově Vsi v Horách http://www.nbw.cz/

O Nové Vsi v Horách na http://www.novavesvhorach.cz/

foto
Návštěva Muzea dřevěných hraček v Nové Vsi v Horách, které je součástí areálu výroby hraček. Zleva majitelka Sonja Vydrová, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a krajský radní Radek Belej.

foto
Muzeum je otevřeno denně a víkendy dle domluvy. Dřevěné figurky a suvenýry je možno zde i zakoupit.

foto
Tradice hraček z hor se drží díky majitelce Sonje Vydrové.

foto
Dřevěný litvínovský hokejista.

foto

foto
Hra Tivoli se vyvážela hlavně do Skandinávie.

foto
Návštěva Nové Vsi pokračovala u starosty Davida Kádnera.

foto


 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 13.4.2017 / 13.4.2017

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém