Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí a zemědělství > Žádosti o stanovisko krajského úřadu k dotaci (SFŽP ČR, MŽP, MZe,OPŽP, ROP, EHP, OPD, CÍL3)

 

Hejtman středoškolským učitelům - v rekultivaci krajiny jsme světovou špičkou

 
001
Více než 30 středoškolských učitelů z celého kraje vyrazilo na exkurzi po Uhelném safari na Mostecku. Zájezd pro učitele byl nápadem hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka. Ve starých učebnicích, podle kterých totiž mnozí kantoři stále učí, se píše o Ústeckém kraji jako o zdevastované krajině. Cílem exkurze tak bylo učitelům ukázat, jak to reálně vypadá s krajinou po těžbě v rekultivovaném prostředí a kam mohou vzít své studenty na výlet.
Tisková zpráva ze dne 7. října 2014
 

 
 

Účastníky exkurze byli učitelé, kteří na svých školách vyučují ekologii, a organizovala jej kancelář hejtmana spolu s odborem školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje. Nejen, že kantoři mohli zblízka poznat těžbu uhlí, ale i další práce, které vedou k přeměně krajiny zpátky do původní podoby. Měli možnost seznámit se s odborným  výkladem, a to jak při prohlídce těžebních lokalit za plného provozu, tak na rekultivacích, a podívat se na místa, kam mohou vzít studenty v rámci výuky, aby se sami přesvědčili, že Ústecký kraj už nevypadá tak, jak tvrdí staré učebnice.

Exkurze pořádají společnosti Vršanská uhelná a Severní energetická. Včerejší cesta začala v Lomu ČSA, kde naplno probíhá těžba uhlí. Za doprovodu průvodce Josefa Gerthnera  si zblízka mohli účastníci prohlédnout rypadla při práci a seznámit se s další technologií, která je k těžbě potřeba. Další částí cesty byly takzvané rekultivace na výsypkách Obránců Míru, kde učitelům popsali odborníci na rekultivace Ingrid Jarošová a Stanislav Štýs další kroky, které vedou k obnově krajiny. Exkurze končila na Hipodromu v Mostě, který stojí na Velebudické výsypce.

Stanislav Štýs, který učitele provázel, byl Radou Ústeckého kraje navržen na udělení Státního vyznamenání právě za své dlouholeté působení v oblasti rekultivací. A pro příští exkurze má další plány na zajímavá místa, která by učitele ekologie i jejich žáky mohla zajímat: „Účastníci byli z celého kraje, i na jiných místech v kraji jsou oblasti, kde se dá těžba a následná rekultivace názorně ukázat. Pro Chomutovskou oblast například Důl Tušimice, na Mostecku SevEn a Vršanská uhelná, Bílinsko Důl Bílina a Teplicko-Ústecko PKÚ.“ Tiskovou zprávu o návrhu vyznamenání nejdete zde: http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1684771&n=rada%2Dnavrhuje%2Dkrajskou%2Dosobnost%2Dna%2Dstatni%2Dvyznamenani&query=%C5%A1t%C3%BDs&p1=204698

Více o exkurzích na Uhelném safari na www.uhelnesafari.cz
Webové stránky Hipodromu v Mostě www.hipodrom.cz

01
Při výkladu. Vpravo Stanislav Štýs.

02

03

04

05

06


 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 7.10.2014 / 7.10.2014 | Účinnost od-do: 7.10.2014-7.11.2014

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém