Intervenční centrum Spirála proto letos nabídla odborníkům akreditované kurzy zaměřené na komunikaci s ohroženými dětmi. „Celkem bylo vyškoleno 151 sociálních pracovníků OSPOD, krizových služeb a nízkoprahových zařízení pro děti, ale i policistů a zaměstnanců dalších institucí, které na řešení situace ohrožených dětí participují,“ uvedla Martina Vojtíšková, vedoucí Intervenčního centra a předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center ČR.
V rámci projektu POSPOLU podpořeném Norskými fondy se konají v Ústeckém a Moravskoslezském kraji workshopy, výukové programy a kurzy „Mám z toho těžkou hlavu“ s tématem, jak vést rozhovor s ohroženým dítětem. Lektorka Pavla Pejšová má mnohaleté zkušenosti v oblasti podpory dětí v krizovém centru pro nedospělé a v terapeutickém programu pro rodiny ohrožené domácím násilím: „Pokud se na řešení domácího násilí podíváme očima dítěte a povedeme k tomu všechny zúčastněné, je větší šance na efektivní a rychlou pomoc,“ vysvětlila a dodává, že efektivní a účinná podpora závisí na získání důvěry dítěte a na komplexním vyhodnocení jeho situace v kontextu rodiny. „Nejde o jednorázovou záležitost, ale o proces, který trvá týdny i měsíce. Není v možnostech jedné profese ani jedné organizace, zmapovat všechny skutečnosti a zajistit dítěti široké spektrum pomoci. Proto je klíčové, aby odborníci napříč profesemi měli dostatečné kompetence a vzájemně spolupracovali.“
Projekt POSPOLU: POmoc dětem – SPOLUpráce odborníků
Společný projekt zahájily v lednu 2023 nezisková organizace Spirála, Ústecký kraj z. s., Slezská diakonie a Bílý kruh bezpečí z. s. v Moravskoslezském kraji. Partnerem projektu je Krajský úřad Ústeckého kraje.
Projekt si klade za cíl zlepšení pomoci a intervence dotčených subjektů směrem k dětem jako svědkům násilí mezi rodiči i efektnější řešení jednotlivých případů s využíváním stávající legislativy zaměřené na ochranu před domácím násilím.
Hlavní aktivita, která směřovala k poskytovatelům sociálních služeb byl kurz pro odborníky, akreditovaný MPSV, s názvem „Mám z toho těžkou hlavu“. Další aktivity projektu - příprava a distribuce manuálů a metodik, které rozšíří odborné kompetence a dovednosti sociálních pracovníků. Vydala se brožura pro náctileté 16+ „Jak chránit sebe a sourozence před agresí v rodině“. Světlo světa spatřil manuál pro rodiče „Jak zvládnout náročnou rozvodovou situaci“, distribuovaný OSPOD rozcházejícím se párům.
Lektorka Pavla
Pejšová vede workshopy v Ústeckém kraji