Investice společnosti Nexen přinese Ústeckému kraji na 1000 pracovních míst

t
Korejská společnost Nexen chystá v České republice obrovskou investici. Vláda dne 16. června odsouhlasila mandát premiérovi podepsat investiční smlouvu mezi Českou republikou a korejským investorem NEXEN.

Společnost Nexen umístí v České republice strategickou investici do výstavby závodu na výrobu pneumatik pro osobní automobily. Plánovaná investice společnosti se svým rozsahem řadí mezi nejvýznamnější investice v historii České republiky.

Přesně před týdnem odsouhlasilo krajské zastupitelstvo prodej pozemků společnosti Nexen. „Po popisu smlouvy budeme očekávat státem garantované kompenzace, abychom mohli zónu Triangle pro investora co nejlépe připravit. Věřím, že se záměr podaří včas a stoprocentně realizovat a investice pomůže zvýšit zaměstnanost,“ říká k souhlasu vlády hejtman Oldřich Bubeníček.

„Rozhodnutí vlády, která schválila investiční smlouvu se společností Nexen, je jasný signál toho, že naše země má silný zájem o nové investory a je pro nové investory atraktivní,“ uvedl k rozhodnutí předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka. Česko podle něj investici vybojovalo v silné mezinárodní konkurenci.

"Velmi vítám tuto investici, která patří historicky k nejvýznamnějším v naší zemi. Česká republika se opět ukázala jako investiční destinace s obrovským potenciálem," sdělil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Investice bude umístěna ve Strategické průmyslové zóně Žatec – Triangle na ploše asi 70 ha. V prvních dvou etapách projektu je předpoklad vytvoření více než 1000 pracovních míst v regionu, který dlouhodobě trpí vysokou nezaměstnaností. Do konce první fáze investičního projektu v letech 2016 a 2017 zde NEXEN investuje 829 milionů eur (cca 22,7 mld. Kč). Do budoucna by se mohly objemy investic a počet pracovních míst až zdvojnásobit, což bude záviset na dalším rozvoji trhu.

Parametry této investice řadí tuto akci mezi největší potenciální projekty, které byly realizovány v rámci lákání investic formou investičních pobídek. Připravovaný projekt společnosti bude mít významný pozitivní efekt a příznivý dopad nejen na dotčený region, ale na celou ekonomiku České republiky.

Zdroj: MPO

Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř