Orientační nabídka


 

Jiří Šulc: "Chci iniciovat změnu horního zákona."

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
"Ekomiliardami ale problematika zahlazování stop těžby rozhodně vyřešena není. Považuji je jen za první krok. Nyní je třeba tlačit na změnu celého systému obnovy krajiny tak, aby se do krajiny po odchodu těžařů mohl vrátit člověk," říká hejtman dál. Chce proto iniciovat změnu zákona o ochraně a využití nerostného bohatství, tedy tzv. horního zákona.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 28.3.2008

 

Jiří Šulc: „Chci iniciovat změnu horního zákona.“

 

 

V Ústeckém kraji finišuje rozdělování tak zvaných 15 ekomiliard. Peněz, která vláda v roce 2002 uvolnila na sanaci krajiny v Ústeckém a Karlovarském kraji poničené těžbou hnědého uhlí. Deset a půl miliardy této částky už bylo buď vyčerpáno nebo rozděleno mezi projekty. Rozdělit tedy zbývá ještě 4 a půl miliardy korun.

 

    Při únorovém setkání rozpočtového výboru sněmovny s hejtmanem Ústeckého kraje Jiřím Šulcem a Hospodářskou a sociální radou Ústeckého kraje požádal hejtman prostřednictvím výboru vládu o navýšení ekomiliard o další 4,3 miliardy. „Na podzim jsme se starosty jednotlivých obcí postižených těžbou probírali jejich potřeby a na základě toho vybírali životaschopné projekty. Po sečtení nákladů na tyto projekty nám vyšlo, že bude ještě potřeba nejméně 4,3 miliardy korun,“ vysvětlil Jiří Šulc, proč požádal právě o takto vysokou částku.

 

     „Ekomiliardami ale problematika zahlazování stop těžby rozhodně vyřešena není. Považuji je jen za první krok. Nyní je třeba tlačit na změnu celého systému obnovy krajiny tak, aby se do krajiny po odchodu těžařů mohl vrátit člověk,“ říká hejtman dál. Chce proto iniciovat změnu zákona o ochraně a využití nerostného bohatství, tedy tzv. horního zákona.

 

    V první řadě Jiří Šulc navrhuje, aby se zvýšil poplatek, který těžařské firmy odvádějí za každou vytěženou sumu do fondu, z něhož se financuje obnova krajiny. „Navýšení tohoto poplatku žádám především proto, aby se samotná sanace krajiny mohla kvalitativně rozšířit,“ říká ke svému požadavku hejtman a pokračuje: „Dosud se obnovou krajiny rozuměly jen rekultivace. Tedy úpravy, v rámci kterých se zelení osazovaly výsypky, popřípadě zatápěly jámy vzniklé dolováním. Výsledek se ale nedá nazvat plnohodnotnou krajinou, kde by mohl žít člověk.“

 

    Jiří Šulc chce proto do horního zákona přidat také termíny „revitalizace“ a „resocializace“.  „Tyto termíny označují procesy, kterými se krajina upraví tak, aby zde člověk mohl žít, pracovat a rekreovat se,“ říká hejtman Šulc. „To znamená, že se v krajině zřídí cesty, inženýrské sítě. Už při sanaci bude známa budoucí funkce krajiny,“ říká Jiří Šulc. Zároveň hejtman žádá, aby všechny peníze vybrané z poplatků nespotřebovaly pouze těžařské firmy na rekultivace, jako je tomu dosud.  Požaduje, aby alespoň třetina z celkové sumy přišla obcím, které ji pak použijí právě na revitalizace a resocializace.

 

 

 

Kontakt:  Veronika Kindlová, tisková mluvčí Ústeckého kraje

tel. 475 657 726; mob.tel 737 203 666

kindlova.veronika@kr-ustecky.cz

kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 28.3.2008 / 28.3.2008 | Zveřejnit od-do: 28.3.2008-28.4.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém