Orientační nabídka


 

Jiří Šulc: "Nestačí jen rekultivovat, především je potřeba vrátit do krajiny zasažené těžbou člověka."

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 Jiří Šulc:
V Mostě včera jednal rozpočtový výbor sněmovny s hejtmanem Ústeckého kraje Jiřím Šulcem a představiteli Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje. Tématem byla rekultivace krajiny zasažené těžbou hnědého uhlí.
 

 
 

 Jiří Šulc: „Nestačí jen rekultivovat, především je potřeba vrátit do krajiny zasažené těžbou člověka.“

 

V Mostě včera jednal rozpočtový výbor sněmovny s hejtmanem Ústeckého kraje Jiřím Šulcem a představiteli Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.

Tématem byla rekultivace krajiny zasažené těžbou hnědého uhlí. Na tyto účely vláda v roce 2002 pro Ústecký a Karlovarský kraj uvolnila 15 miliard korun. Vyčerpána už je více jak čtvrtina. „Většina z nevyčerpaných prostředků už je ale rozdělena mezi projekty. I po zbytku by se mělo brzy „zaprášit“. Na krajském úřadě jsme pro tento účel vyčlenili dva pracovníky, kteří spolupracují s obcemi a pomáhají jim zbylé prostředky na rekultivace získat,“ říká k tzv. „ekomiliardám“ Jiří Šulc a dodává: „Práce na sanaci krajiny ale ještě neskončila. Nestačí je zalesňovat výsypky a zaplavovat doly. Především je potřeba do krajiny vrátit lidi.“

 

Předseda sněmovního rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka v reakci na diskusi uvedl, že vláda by mohla na rekultivaci krajiny uvolnit další 4,34 miliardy korun. Helena Veverková z Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje upozornila na problém, který pro čerpání z 15 ekomiliard představuje DPH:  "Chceme s výborem projednat nějaké řešení, jak bychom se nutnosti odvodu DPH vyhnuli. Státu jsme totiž na dani už vrátili tři miliardy korun, ve skutečnosti bychom tak na navrácení života do oblasti bývalé těžby měli jen 12 miliard korun."

 

Účastníci diskuse se shodli na tom, že v budoucnu bude potřeba se zaměřit především na oživení krajiny zničené těžbou. „Je třeba změnit přístup k obnově krajiny,“ říká hejtman Jiří Šulc: „vytvořit na místě bývalé výsypky umělou krajinu s geometricky zasázenými stromky, kde nepotkáte živou duši, nic neřeší. Po rekultivacích musí přijít revitalizace a resocializace. Tak, aby v kdysi poničené krajině opět bydleli, pracovali nebo se rekreovali lidé.“

 

Z 15 ekomiliard dosud vláda postupně uvolnila 10,5 miliardy korun. O tom, který z projektů může čerpat prostředky, rozhoduje meziresortní hodnotící komise. Během 31 zasedání dosud schválila 288 projektů těžebních společností a obcí za bezmála 11 a půl miliardy korun. Ke konci loňského roku firmy vyčerpaly více než 3 a půl miliardy korun, na dalších 4 a půl miliardy už ministerstvo financí uzavřelo s dodavateli prací smlouvy.

 

S využitím materiálů ČTK připravila Veronika Kindlová, tisková mluvčí Ústeckého kraje

tel. 475 657 726; mob.tel 737 203 666

kindlova.veronika@kr-ustecky.cz

kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 21.2.2008 / 21.2.2008 | Zveřejnit od-do: 21.2.2008-21.3.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém