Orientační nabídka


 

K návrhu novelizace InfZ

Poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ze dne 4. 9. 2012.
 

 
 

Dotaz žadatele:

„……. Nezřídka se stává, že žadatel požadoval rozsáhlou informaci a povinný subjekt po jejím časově náročném zpracování a připravení pro žadatele zjistil, že žadatel nemá o informaci, za kterou by musel uhradit povinnému subjektu jeho náklady, zájem. Povinný subjekt v takovém případě marně vynaložil pracovní fond svých zaměstnanců a ostatní činnosti, které měli tito zaměstnanci vykonávat tak nemohly být splněny. V jiném případě, kdy žadatel měl skutečný zájem o připravenou informaci, zase vedl žadatel s povinným subjektem spor o výši požadované úhrady. Nejčastěji se spor týkal toho, zda informace byla opravdu vyhledávána po celou vykazovanou dobu a zda vůbec musela být povinným subjektem takto vyhledávána. Spory jsou dlouhodobé, mnohdy se vlečou i několik měsíců.

V návaznosti na ustanovení zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, žádám o poskytnutí následující informace, respektive dokumentů:

    Existuje analýza, vyčíslení nebo jakýkoliv kvalifikovaný hrubý odhad počtu a rozsahu výše pospaných situací, na jehož základě vznikla zpracovaná novelizace zákona č. 106/1999 Sb.?

    Pokud ano, žádám o poskytnutí takového dokumentu či souboru dokumentů. Pokud neobsahuje dále uvedené informace, žádám o jejich poskytnutí zvlášť:

1.   Kolikrát se za poslední tři roky taková situace stala?

2.   Jaký byl zhruba (odhadem, nejde o přesné vyčíslení) vynaložený „pracovní fond svých zaměstnanců a ostatní činnosti“ na přípravu takových žádostí?

3.   Co představovalo vynaložení tohoto fondu? Prosím o konkretizaci podle následujících kategorií, případně jiných, které povinnému subjektu lépe vyhovují a věc lépe vystihují:

a.   vyhledávání informací ručně v listinných dokumentech,

b.   vyhledávání informací elektronicky v elektronických dokumentech,

c.   kopírování dokumentů na papír,

d.   anonymizace dokumentů,

e.   jiné formy.

 

Zdůrazňuji, že v tomto bodě nejde o poskytnutí přesně vyčíslené informace, ale o jakýkoliv kvalifikovaný hrubý odhad, na jehož základě předpokládám vznikla předkládaná a zpracovaná novelizace zákona o svobodném přístupu k informacím.  ……..“

 

Odpověď:

K části žádosti, kdy požadujete „Existuje analýza, vyčíslení nebo jakýkoliv kvalifikovaný hrubý odhad počtu a rozsahu výše pospaných situací, na jehož základě vznikla zpracovaná novelizace zákona č. 106/1999 Sb.?“ sdělujeme, že při zpracování důvodové zprávy obsažené v materiálu pro jednání Zastupitelstva Ústeckého kraje konaného dne 5. 9. 2012, zařazeného jako bod 15 programu, bylo vycházeno ze zkušeností pracovníků Ministerstva vnitra ČR, které byly publikovány v knize „Zákon o svobodném přístupu k informacím“, Linde, Praha 2010, autorů JUDr. Adam Furek, Mgr. Lukáš Rothanzl, zejména viz. strana 518. Popis stavu vychází rovněž z rozsáhlé judikatury k problematice poskytování informací. Dále povinný subjekt vyšel ze svých zkušeností získaných při poskytování informací, zde zejména v poslední době se jednalo o žádost, kde rozsah hodin vynaložených na vyhledání a zpracování požadované informace činil 110 hodin, a zkušeností získaných z výkonu pravomoci  nadřízeného orgánu a odvolacího správního orgánu na úseku stížnostní a odvolací agendy poskytování informací.

Uvádíme, že vlastním podnětem pro zpracování legislativní iniciativy Ústeckého kraje v oblasti poskytování informací byl úkol Rady Ústeckého kraje uložený usnesením rady č. 3/94R/2011 ze dne 2. 1. 2012. Jím bylo uloženo zpracování návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 106/1990 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, (InfZ), jehož cílem je efektivní a hospodárné poskytování informací většího rozsahu.  Uvedený úkol byl zřejmě reflexí na materiál MV ČR,  ke kterému  Vláda České republiky nakonec přijala dne 4. 1. 2012 usnesení č. 3, kterým schválila materiál „Shrnutí legislativních změn, jejichž provedení je navrhováno k posílení účinnosti zákona o svobodném přístupu k informacím a odstranění jeho aplikačních nedostatků“, který zpracovalo Ministerstvo vnitra ČR dne 14. 12. 2011. Dále vláda uložila ministru vnitra zpracovat a předložit vládě do 31. 10. 2012 návrh legislativních změn k zákonu o svobodném přístupu k informacím.

Vámi požadovanou informací, tj. informaci ve smyslu ustanovení § 3 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informací, ve znění pozdějších předpisů, tj. „Informací se pro účely tohoto zákona rozumí jakýkoliv obsah nebo jeho část v jakékoliv podobě, zaznamenaný na jakémkoliv nosiči, zejména obsah písemného záznamu na listině, záznamu uloženého v elektronické podobě nebo záznamu zvukového, obrazového nebo audiovizuálního.“ povinný subjekt nedisponuje.

 

 
Zodpovídá: Bc. Pavla Pilařová
Vytvořeno / změněno: 25.9.2012 / 25.9.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém