Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Kultura a památková péče

 

K 500. výročí mosteckého kostela pojede z Prahy do Mostu příležitostná vlaková pošta

 
Kostel
Sběratelé známek, pozor! Česká pošta představila ve středu 21. června novou příležitostnou poštovní známku, která nese motivy kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Letos uplynulo přesně 500 let, co byla zahájena stavba kostela.
Tisková zpráva ze dne 21. června 2017
 

 
 

Proslulost získal kostel v roce 1975 díky svému přesunu po kolejích o 841,1 metru, aby byl zachráněn ze starého města Most, které bylo srovnáno se zemí kvůli těžbě uhlí. V Guinessově knize rekordů je zapsán jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích. Autorem známky a kreseb obálky prvního dne vydání (FDC) je výtvarník Jan Kavan a rytec Miloš Ondráček.

 

Známku budou moct Mostečané spatřit na vlastní oči v sobotu 24. června. Více informací o akci najdete na http://www.mesto-most.cz/oslavy-500-vyro-i-kostela-nanebevzeti-panny-marie-v-most/a-9545. Známku spolu s další zásilkou z Prahy přiveze ojedinělá vlaková pošta, která má připomenout osobnost stavitele Jakuba ze Schweinfurtu, který před 500 lety pracoval na stavbě dnes již přesunutého kostela v Mostě i na stavbě Pražského hradu.

 

Podnět k přepravě zásilek z hlavního města dal Českojiřetínský spolek, který je současně iniciátorem vydání poštovní známky. Letošní jubilejní oslavy s bohatým programem (začátek již v 12:45), při kterých si v sobotu 24. června u mosteckého kostela přijdou na své jak děti, tak dospělí, připomenou mimořádně hodnotnou gotickou stavbu, jejího architekta Jakuba Haylmanna i bezpočet kameníků a dalších řemeslníků.

 

„Sběratelé a další zájemci, kteří by chtěli své dopisy, pohlednice či korespondenční lístky přepravit z Prahy do Mostu, získají nejen příležitostné razítko „500 let kostela v Mostě", ale i přídavné razítko, kterým pošta Most 1 opatří zásilky přepravené vlakem,“ uvedl Petr Fišer z organizace Českojiřetínský spolek – spolek pro oživení Krušnohoří.

 

Zásilky k vlakové přepravě lze podat v ČD centru hlavního nádraží v Praze, a to od středy 21. června, kdy bude známka s mosteckým kostelem oficiálně vydána, až do soboty 24. června do 12 hodin. Odtud zásilky poputují rychlíkem R608, přes Bílinu, kam dorazí v 15:17 hod. Čas příjezdu rychlíku do Bíliny je přímo symbolický, neboť se číselně podobá letopočtu 1517, kdy byl základní kámen mosteckého chrámu položen. V Mostě pak zásilky převezme od Českých drah Česká pošta, která v den oslav mimořádně úřaduje od 13:00 do 18:00 hod. před mosteckým kostelem.

01
U přesunutého kostela v Mostě propukne v sobotu 24. června velká sláva.

02
A takto vypadá známka.

 

 

 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 21.6.2017 / 21.6.2017 | Zveřejnit od: 21.6.2017

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Kultura a památková péče

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce: Karina Strnadová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém