Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Katedrála v Litoměřicích byla o adventní neděli plná hudby

 
foto
První adventní neděli naplnili trubači, pěvecké sbory i varhany celou katedrálu sv. Štěpána v Litoměřicích hudbou. Akce se konala pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a biskupa litoměřického Mons. Jana Baxanta.
Tisková zpráva ze dne 4.12.2017
 

 
 

Hlavní myšlenkou koncertu bylo zaplnit celý prostor katedrály hudbou, která zdaleka nebude znít jen z hudebního kůru. V rámci koncertu vystoupil pod vedením sbormistra Václava Hanče, pěvecký chlapecký sbor Páni kluci, pod vedením Jana Zástěry chrámový soubor Collegium hortense a žesťové kvinteto Hudby Hradní stráže. Návštěvníci si také vychutnali majestátní zvuk velkých varhan i na unikátní staré varhany v chóru katedrály.

Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích je z hlediska církevní hierarchie nejvýznamnější chrám v kraji. Stavba symbolizuje téměř tisíciletou duchovní tradici založenou spolu s litoměřickou kapitulou již v roce 1057.

V 17. století byla tato tradice posílena zřízením úřadu biskupa a nahrazením starého přemyslovského kostela barokní novostavbou katedrály. Ta se postupem času stala nejen formálním středem duchovního života v celé diecézi, ale také místem, kde si podávalo ruce stavitelské a výtvarné umění s uměním hudebním.


foto
Úvodní proslov krajské radní Jitky Sachetové.

foto

foto
Proslov biskupa litoměřického Mons. Jana Baxanta.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

 
 

 


 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 4.12.2017 / 4.12.2017

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém