Orientační nabídka


 

Krušné hory jsou ohroženy

a
Současnou kalamitní situací lesních porostů v Krušných horách se bude zabývat nově jmenovaná skupina odborníků. Ohroženy jsou především porosty náhradní dřeviny - smrku pichlavého. Ustavujícího jednání skupiny byl přítomen náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Arno Fišera.
 

 
 

Tisková zpráva ze 6. listopadu 2009

Rada Ústeckého kraje nedávno jmenovala pracovní skupinu odborníků pro řešení obnovy poškozených porostů smrku pichlavého v Krušných horách. Za řízení náměstka hejtmanky Ústeckého kraje Arna Fišery, jenž má v gesci mimo jiné životní prostředí, se ve čtvrtek 5. listopadu sešli na krajském úřadu členové této skupiny na ustavujícím jednání. Ve skupině jsou přední odborníci, kteří se dlouhodobě zabývají lesním hospodářstvím. Jsou jimi specialisté z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, České zemědělské univerzity v Praze, Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa či Agentury projektů obnovy lesa. Jejími členy jsou i zástupci Sdružení vlastníků obecních lesů, krajského úřadu i Komise zemědělství Rady Ústeckého kraje.

   První zasedání pracovní skupiny (její členové budou pracovat dobrovolně bez jakýchkoliv finančních stimulů) bylo věnováno také ucelené zprávě Jana Ferkla, vedoucího lesní správy Litvínov Lesů České republiky, o poškození porostů smrku pichlavého v našich severních horách, které jsou napadeny houbou kloubnatkou smrkovou. Hovořil také o řešeních biologických, technologických i třeba politických. Podrobně o zdravotním stavu zmíněné dřeviny na lesních správách Litvínov a Klášterec nad Ohří  pojednávala i předložená studie od lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

   „Naše pracovní skupina musí prokazatelně přispět k řešení situace v lesích Krušných hor,“ říká náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Arno Fišera.  „Komise zemědělství, která pracuje při Radě Ústeckého kraje,  nedávno na společném jednání s Výborem zastupitelstva po zemědělství, životní prostředí a venkov projednala odumírání porostů smrku pichlavého v Krušných horách. Doporučila krajské radě, že je třeba seznámit se s aktuálním stavem, který je kalamitním,  i konkrétní prací v postižených lokalitách.“

   Proto rada jmenovala pracovní skupinu odborníků pro řešení revitalizace Krušných hor, hlavně porostů smrku pichlavého. Jejím úkolem  bude předkládat radě doporučení a odborná stanoviska pro jednání s příslušnými ministerstvy i vládou České republiky. „Je třeba zabezpečit prostředky k obnově lesních porostů,“ pokračuje Arno Fišera, „vždyť pokud si stát z Ústeckého kraje  stále něco bere, a tím myslím poškozování životního prostředí kvůli velké koncentraci průmyslu, musí také dávat do kraje více prostředků. I na obnovu poničených lesů v Krušnohoří. Prostá obnova zničených území nestačí, musíme obnovit i krajinu poškozenou doprovodnými jevy výroby elektrické energie. Návštěvy a sliby ministrů sice potěší, ale lesy nezachrání!“

Připravil Zbyněk Šebesta,

oddělení tiskových informací,

kancelář hejtmana Ústeckého kraje,

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 742, sebesta.z@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

1
Členové nově jmenované pracovní skupiny před prvním jednáním

2
Jednání zahájil náměstek hejtmanky Arno Fišera; přítomna byla také Taťána Krydlová,

vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje

3

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 6.11.2009 / 6.11.2009 | Schváleno / Zrušeno: 6.11.2009 / 5.12.2009
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém