Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Laciná, nenáročná a ekologická je výroba energie z geotermálních vod

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
Laciná, nenáročná a ekologická je výroba energie z geotermálních vod
O jednom z alternativních zdrojů energie, geotermální vodě a termálních horninách, jednají dnes účastníci celokrajské odborné konference.
 

 
 

Tisková zpráva z 11. června 2008

Laciná, nenáročná a ekologická je výroba energie z geotermálních vod

Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje pořádá dnes ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou University Karlovy v Praze  celodenní odbornou konferenci na téma Výzkum a využití termálních vod v Ústeckém kraji. Na krajském úřadu ji dnes zahájil hejtman Jiří Šulc, jenž nad ní převzal záštitu. Značí to mimo jiné, že Ústecký kraj, politici, odborníci  a veřejnost si jsou společně vědomi, že debata o využívání termálních vod a geotermální energie plně zapadá do současných diskusí o možné hrozbě energetické krize, udržitelného rozvoje planety a využívání alternativních zdrojů energie.

            Jiří Šulc krátce pohovořil o využívání termálních vod nebo tzv. suchého tepla termálních hornin v našem regionu a zmínil příklady z Děčína, Ústí nad Labem či Litoměřic.  „Pokud bude tento způsob získávání energie životaschopný i v dalších lokalitách, jistě to v našem kraji uvítáme. Všechno, co alespoň částečně nahradí energii vyráběnou z uhlí, ušetří naši krajinu a životní prostředí,“ uvedl hejtman.

            Geotermální voda je využívána i v dalších částech naší země, ale především v lázeňství. V oblasti od Benešova nad Ploučnicí a Děčína až k Ústí nad Labem a Litoměřicím nemají geotermální vody specifické chemické složky pro lázeňství vhodné, jsou tedy volně využitelné pro obce i města jako cenný přírodní zdroj nejen pro rekreaci, ale též pro výrobu energie. Energie čisté, bez zátěže na životní prostředí. A také relativně laciné.

            V rámci odborné konference představili projekty  a optimalizace geotermálních struktur, využívání vod s dopadem na vodní hospodářství a konkrétní projekty a záměry při vyrábění geotermální energie odborníci z UK – Josef Datel a Vratislav Nakládal a Z. Hrkal z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Konference je určena pro starosty obcí, pracovníky vodoprávních úřadů, správce povodí i odbornou a laickou veřejnost.

 

Připravil Zbyněk Šebesta,

oddělení tiskových informací,

kancelář hejtmana Ústeckého kraje,

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 742, sebesta.z@kr-ustecky.cz

www.kr-ustecky.cz

 

        

 

Laciná, nenáročná a ekologická je výroba energie z geotermálních vod

Laciná, nenáročná a ekologická je výroba energie z geotermálních vod

Laciná, nenáročná a ekologická je výroba energie z geotermálních vod

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 11.6.2008 / 12.6.2008 | Zveřejnit od-do: 11.6.2008-11.7.2008

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém