Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Školství, mládež a tělovýchova

 

Legendární Závod míru se letos vrací na scénu. A také do Ústeckého kraje!

 
Závod míru
Po dvanácti letech se v tomto roce na tuzemské silnice vrátí historicky nejúspěšnější cyklistický závod ve střední Evropě – Závod míru. Snahu o obnovení tohoto závodu známého nejen na území tehdejšího Československa, má prezident Českého svazu cyklistiky Marián Štětina. Obnovený, letošní už 60. ročník, se uskuteční přesně 70 let od jeho prvního ročníku.
Tisková zpráva ze dne 4. ledna 2018
 

 
 

V roce 2006 se uskutečnil zatím poslední Závod míru a organizátoři by chtěli na tuto tradici navázat už 29. května, kdy by letošní „Tour de France východu“ začala prologem v Praze a pokračovala by přes Ústecký kraj až do cíle v Ostravě. „Tato sportovní akce, která psala od roku 1948 cyklistickou historii v Československu, Německu a Polsku, má zde ještě dnes příznivý ohlas. Proto bychom rádi od příštího roku zařadily etapy i do sousedních zemí,“ uvedl prezident Českého svazu cyklistiky Marián Štětina.

Téměř samozřejmostí akce, kterou již zaštítila Asociace krajů ČR, je vést její jednu z etap přes malebnou krajinu Ústeckého kraje. Organizátoři si jsou vědomi, že město Ústí nad Labem je po dlouhá léta baštou cyklistiky a právě zde by měla začít jedna z etap vedoucí do sousedního Libereckého kraje s cílem na Ještědu. „Cením si snahy o oživení formátu tohoto kdysi slavného závodu. Rád tuto akci podpořím,“ prohlásil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Závod míru, jež v minulosti vyhrál například legendární Jan Smolík, se uskuteční jen necelý měsíc poté, co na Litoměřicku proběhne Závod míru juniorů (3. – 6. 5. 2018) - akce z Rodinného stříbra Ústeckého kraje. V Terezíně se představí celá mládežnická špička závodníků z celého světa. Novinkou 47. ročníku bude také muzeum cyklistiky přímo v Terezíně, ve kterém budou vystavena kola či dresy známých českých závodníků.

Ústecký kraj - líheň skvělých cyklistů:

Mezi jinými zde byl i rodák z Nových Kopist Ladislav Heller, který zvítězil ve třech etapách Závodu míru. Slavného závodu se zúčastnili i bratři Koneční, jezdící za Terezín. Velkého úspěchu dosáhl později i Ústečan Radovan Fořt, účastník LOH v Atlantě, jež získal v roce 1982 bronz v MS v cyklokrosu juniorů. Za zmínku stojí i René Andrle 3. místo na prologu Giro d´Italia, 2001) či Petr Benčík (dvakrát mistr ČR v silničním závodě, 2010, 2011), kteří prošli tehdy Krajským střediskem mládeže.

01
Tato fotografie ústeckého fotografa Karla Plechače ze Závodu míru ´64 získala v celostátní výstavě Sport 6 jednu z cen. Plechač, jenž za fotku obdržel odměnu 800 korun, vyfotil polské cyklisty v Děčíně. Foto: Karel Plechač

 


 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 4.1.2018 / 4.1.2018 | Zveřejnit od: 4.1.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém