Orientační nabídka


 

Měření efektivity stavebních investic

Poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ze dne 9. 1. 2013.
 

 
 

Dotaz žadatele: (doslovný výňatek)

Jakým způsobem je v rámci přípravy stavebních investic hodnocena jejich efektivnost u vaší instituce? Zajímá mne, zda například používáte metody jako je:

-       Analýza minimalizace nákladů CMA (Cost Minimalisation Analysis)

-       Metoda nákladů životního cyklu budovy BLCC (Building Life Cycle Cost)

-       Analýza nákladů a přínosů CBA (Cost Benefit Analysis)

-       Analýza efektivnosti nákladů CEA (Cost Effectiveness Analysis)

-       Analýza užitečnosti nákladů CUA (Cost Utility Analysis)

-       nebo jiné druhy analýz.

Současně prosím o informaci, zda v rámci přípravy investičních záměrů jsou prováděny studie proveditelnosti (Feasibility Study) nebo jiný druh komplexních posouzení investičních akcí.

Můj dotaz směřuje především k investičním akcím hrazeným z národních zdrojů. Současně prosím o informaci, zda investiční proces máte upraven interním normativním aktem, který by provádění analýz ukládal. Pokud ano, prosím o zaslání tohoto dokumentu.

 

Odpověď:

U stavebních investic, které jsou spolufinancované z fondů EU je jejich efektivita hodnocena dle pravidel jednotlivých dotačních programů. Zpravidla se jedná o zpracování Studie proveditelnosti (projekty nad 5 mil. Kč), u projektů nad 90 mil. Kč je její součástí také Analýza nákladů a přínosů (Cost Benefit Analysis)

 

Převážná většina stavebních investic hrazených z rozpočtu kraje je realizována na stávajících budovách formou stavebních úprav (rekonstrukce či opravy), kdy nedochází ke změně parametrů staveb a tudíž ani není hodnocena jejich efektivnost, z většiny se jedná o nápravu havarijních technických stavů nebo nápravu nevyhovujících stavů z pohledu stávající legislativy v oblasti hygieny, požární ochrany apod.. V některých případech, např. při akcích, které zlepšují tepelně technické vlastnosti budov, je posuzována návratnost vložených prostředků z pohledu předpokládaných úspor provozních nákladů. Pro každou akci s předpokládanými náklady nad 5 mil. Kč je posuzován a schvalován investiční záměr před zahájením projektové přípravy, u rozsáhlejších akcí ještě studie, která může být zpracována variantně a jejíž povinnou součástí je též analýza dopadů do budoucích provozních nákladů.

 

Ústecký kraj nemá žádný interní předpis, který by ukládal povinnost provádění analýz efektivnosti vynaložených finančních prostředků.

 
Zodpovídá: Bc. Pavla Pilařová
Vytvořeno / změněno: 30.1.2013 / 30.1.2013
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém