Orientační nabídka


 

Model pro odhadování vzdělanostních potřeb Ústeckého kraje

Ilustrační foto
Je nedostatek odborné pracovní síly. Největší problémy sehnat zaměstnance mají zaměstnavatelé hledající odborné, kvalifikované zaměstnance, a to prakticky v jakékoli profesi a je jedno, zda shánějí vysokoškoláka nebo středoškoláka. Nejhorší situace panuje v technických profesích (strojírenství, elektřina, stavebnictví), ale také ve zdravotnictví.
 

 
 

Tisková zpráva ze dne 24. června 2009

Ústecký kraj, odbor regionálního rozvoje, zpracoval systém dat, jehož výstupem je aktuální analýza,  vypovídající o vývoji trhu práce v Ústeckém kraji. Na základě získaných dat je vytvořen model, díky kterému lze odhadnout vývoj struktury pracovní síly na trhu práce v kraji z pohledu jednotlivých kvalifikací a tím i potřebnou strukturu vzdělávací nabídky ve středních školách.

   Model bude používán nejen k porovnání potřeby trhu práce na jedné straně a k nabídce vzdělávání na druhé straně. Umožňuje také provádět odhady budoucího vývoje. Zjednodušeně to znamená, že z modelu zjistíme, jaké v průběhu příštích pěti letech budou firmy potřebovat profese a jaké absolventy bude nabízet vzdělávací soustava. Na základě těchto výstupů se ve spolupráci se školami budeme snažit nabídku vzdělávání přizpůsobovat.

   Model bude každoročně aktualizován a využíván zejména pro potřeby odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje.

 

A jaké jsou výsledky?

Model v podstatě vyčíslil to, co již víme a co se na trhu práce již projevuje.

 

Přebytek pracovní síly z řad pomocných a nekvalifikovaných pracovníků

Nejvíce uchazečů o zaměstnání je z řad pomocných a nekvalifikovaných pracovníků (v roce 2008 41% a tedy přes 18 tis. uchazečů). Na ně připadalo v roce 2008 pouze 716 volných pracovních míst. Lze je tedy v současnosti považovat za prakticky nezaměstnatelné. Jedná se většinou o osoby se základním vzděláním ba dokonce jen se základy vzdělání.

 

Nedostatek techniků a zdravotníků

Na druhé straně existuje nedostatek odborné pracovní síly. Největší problémy sehnat zaměstnance mají zaměstnavatelé hledající odborné, kvalifikované zaměstnance, a to prakticky v jakékoli profesi a je jedno, zda shánějí vysokoškoláka nebo středoškoláka. Nejhorší situace panuje v technických profesích (strojírenství, elektřina, stavebnictví), ale také ve zdravotnictví.

 

Přebytek ekonomů a gymnazistů

Kromě pracovníků pouze se základním vzděláním nebo bez vzdělání shánějí hůře práci také středoškoláci s ekonomickým zaměřením nebo gymnazisté. Poptávka po nich se v nejbližších letech patrně nezvýší, proto lze doporučit žákům vyšších ročníků základních škol volit budoucí profesi spíše v oborech na trhu práce v kraji dlouhodobě nedostatkových.

 

Model byl zpracován ve spolupráci se společností SPF Group a za přispění Českého statistického úřadu. Na vytváření modelu spolupracovala také Krajská hospodářská komora Ústeckého kraje a pověřený Úřad práce v Ústí nad Labem.

 

Připravila Lucie Kuželová,

Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Ústeckého kraje,

Tel: 475 657 501

e-mail: kuzelova.l@kr-ustecky.cz

Graf

 

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 24.6.2009 / 24.6.2009 | Schváleno / Zrušeno: 24.6.2009 / 23.7.2009
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém