Jednalo se o návazný seminář na školení v loňském roce k tématu Teorie a praxe léčby lidí se závislostmi. Smyslem setkání byla osvěta systému sociálních adiktologických služeb, tj. představení všech druhů sociálních služeb poskytovaných v Ústeckém kraji. Dále byl představen certifikovaný program primární prevence a dalších primárně preventivních aktivit adiktologické organizace. Prezentace měly cílit také na možnosti spolupráce a zkušenosti s rodiči nezletilých dětí a s nezletilými dětmi.
Seminář byl určen primárně pro pracovníky soudů, sociálně-právní ochrany dětí, poskytovatele odborné pomoci, pracovníky škol a zájemce z řad Sociální kliniky UJEP.
Iniciativa Pro dítě 21 je sdružením odborníků v oblasti ochrany dětí participujících na projednávání a rozhodování případů ohrožených dětí, kteří se ztotožňují s nutností systémových změn v této oblasti. Jejím smyslem je zkvalitnění péče poskytované ohroženým dětem a jejich rodinám.
Úvodem pohovořil místopředseda Krajského soudu v Ústí nad Labem o vizi spolupráce v rámci ochrany dětí rodičů užívajících návykové látky. Dále byli přítomní seznámeni s protidrogovou politikou Ústeckého kraje a s aktuálními aktivitami v oblasti prevence. Následně probíhaly prezentace jednotlivých poskytovatelů ke konkrétním typům služeb. Poskytovatelé sdíleli své zkušenosti k jednotlivým službám. V Ústeckém kraji poskytuje šest organizací 30 adiktologických sociálních služeb, konkrétně se jedná o devět kontaktních center, devět terénních programů, osm odborných sociálních poradenství (ambulantní léčby), tři služby následné péče (tzv. doléčování) a jednu terapeutickou komunitu.
Pro přítomné byla připravena tištěná brožurka s obecnými informacemi o službách a s kontaktním seznamem adiktologických služeb poskytovaných v kraji.
Krajský úřad Ústeckého kraje hostil Adiktologický seminář