Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Naši žáci dokázali firmy překvapit, říká o stážích v Lotyšsku ředitel ústecké průmyslovky

 
foto
Informační technologie jsou oblíbeným studijním oborem na Střední průmyslové škole v Ústí nad Labem. Aby žáci získali širší zkušenosti, zajistila jim škola praxi v Lotyšsku. A tamní firmy si kluky z „Resslovky“ nemohly vynachválit!
 

 
 

„Stáže Erasmus+ pro žáky chystáme skoro každý rok. Dřív jsme jezdili do Německa Finska, teď máme projekt s cílovou destinací Lotyšsko. A protože je tato země na vysoké úrovni právě v oblasti informačních technologií, tak se pro nás stala ideálním cílem Riga. Žáci pracují na programování a zákaznických systémech u firem jako Introskip Plus či iFix. A víte, co mne nejvíce těší? Že Lotyši upřímně obdivují úroveň našich žáků vybraných na stáže a žasnou, kolik toho kluci už umí. To je totiž výborné hlavně v tom ohledu, že v Rize dostávají za úkol pokročilejší věci a daleko více se toho v praxi naučí,“ říká Jaroslav Mareš, ředitel Střední průmyslové školy Ústí nad Labem, Resslova 5. Žáci mají podle slov ředitele o stáže enormní zájem, možnosti školy jsou ale omezené. „Realizace zahraničních praxí není jednoduchá, škola nejdřív musí sama uspět s předloženým projektem. Žáci proto jedou do zahraničí tak říkajíc za odměnu. Musí projít výběrovým řízením a snažit se uspět. Přijde nám to fér. Posíláme tak do Lotyšska jen ty žáky, kteří mají o obor skutečně zájem a jsou v něm dobří. Benefitem pro ně je i to, že se procvičí v angličtině přímo v pracovním prostředí. Taková zkušenost je při hledání zaměstnání k nezaplacení,“ doplňuje Mareš.

Stáže jsou přitom žákům poskytovány zdarma. O financování cesty a pobytu se stará program Erasmus+, který je zřízen Evropskou komisí. „Naši žáci mají trochu výhodu třeba před gymnazisty, protože tyto stáže mohou využít jen odborné školy. Chceme tím taky trochu motivovat žáky na základních školách, aby se zase vrátili zpět k technice. Má totiž skvělou budoucnost, je zajímavá a hlavně umožňuje zažít už během studia na střední škole praxi v zahraničí. Pro rodiče je pak určitě zajímavé, že praxi v hodnotě víc než 1000 Eur nemusí sami hradit,“ jmenuje klady projektu Mareš.

Ústecká střední škola v uplynulých měsících do Lotyšska vyslala už 16 žáků. „A dalších 16 jich ještě pojede,“ uzavírá Mareš s tím, že jeho škola má aktuálně podánu další grantovou žádost a doufá, že bude moci svým žákům nabízet stáže v zahraničí i nadále.

O programu projektu Technici v Evropě a programu Erasmus+

Projekt Technici v Evropě realizuje SPŠ Ústí nad Labem od srpna 2017 do konce listopadu 2018. V tomto období budou vyslány 4 skupiny po 8 žácích do Lotyšska. Projekt je financován z programu Erasmus+. Jde o vzdělávací program Evropské unie na období let 2014–2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Je nástupcem Programu celoživotního učení, programu Mládež v akci a dalších. Více informací na www.naerasmusplus.cz. Program v České republice řídí Dům zahraniční spolupráce.

Zpracoval Jan Pavlů, projektový pracovník SPŠ Ústí nad Labem

foto

  
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 9.4.2018 / 9.4.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém