Orientační nabídka


 

Necelý rok poté aneb Mezná – Hřensko jede

11
Není déšť jako déšť a ty loňské přívalové nebyly žádný májový deštík. Srpnové povodně smetly vše, co bylo v cestě a jedna z postižených oblastí bylo koryto říčky Kamenice na jeho dolním toku, který každý zná jako „lodičky v Hřensku“.
 

 
 

Hřensko je součástí Národního parku České Švýcarsko a stejnojmenné destinační oblasti. Povodně tu nejsou nic neobvyklého, ale známe je většinou v souvislosti s řekou Labe, která Hřenskem protéká. V srpnu 2010 přišla povodňová vlna z jiného směru, srážky spadly v povodí řeky Kamenice, jejíž tok je regulován a po léta využíván na několika úsecích k plavbám turistických pramic brázdících ty nejznámější soutěsky, Divokou a Edmundovu. Za tou druhou se Kamenice v Hřensku vlévá do Labe. Divoká voda s sebou vloni brala vše – jezy, stromy, pramice, nízké porosty, naplavenou trávu, ale i kiosky s občerstvením, zábradlí a turistické značení.

Devět měsíců po povodni žije říčka Kamenice zase svým turistickým životem. Opět je splavná a kameničtí gondoliéři vtipným výkladem upozorňují na krásy skalních masivů lemujících břehy. Jedinečnost a romantické kouzlo nesmete ani povodeň, byť na řadě míst jsou následky velké vody vidět. Vraky pramic vyčnívajících ze dna a chaoticky naplavené kameny, které bývaly odpočívadlem, jsou toho důkazem. „Ačkoliv lodičky brázdí zatím jen Edmundovu soutěsku, jsem rád, že České Švýcarsko může nabídnout svůj evergreen mezi trasami Mezní louka – lodičky – Hřensko – Pravčická brána. Vnímám zvýšený zájem zejména domácí klientely o výlety v této lokalitě, České Švýcarsko se svým propracovaným turistickým systémem a bohatou nabídkou akcí jsou známou destinací. Věřím, že svůj podíl na tom má i turistický web Ústecké kraje www.branadocech.cz, který jsme letos uvedli do provozu a hned si získal nespočet příznivců“ řekl Radek Vonka, radní Ústeckého kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch.

Příští měsíc, přesněji 15. června, zasedne v Českém Švýcarsku Rada Ústeckého kraje na svém výjezdním zasedání. V rámci programu prověří radní v čele s hejtmankou Janou Vaňhovou úsek od Mezné do Divoké a Edmundovy soutěsky a dále budou pokračovat do Hřenska. „Chceme tak podpořit otevření soutěsek a obec Hřensko, která v rekordním čase tento turistický fenomén opravila po povodni. Doufám, že propad počtu turistů v důsledku loňských povodní se letos opakovat nebude," dodal radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch Radek Vonka.

Ústecký kraj je poměrně velká oblast, a proto byl geograficky i tematicky rozčleněn do čtyř přirozených destinačních oblastí Krušné hory, Dolní Poohří, České Švýcarsko a České středohoří.
Úkolem webového portálu www.branadocech.cz je mapovat turistické atraktivity, zajímavé akce a nabízet tipy na řadu výletů, ovšem nejenom jako pasivní nabídku. Brána do Čech je jedinečná svou interaktivitou. Kdokoliv se zde může registrovat jako uživatel a aktivně do jednotlivých rubrik doplňovat informace. Jednak je tím zaručena aktuálnost údajů a především se tak buduje pestrá síť turistických míst a služeb s nimi spojenými. Brána do Čech je připravena dát prostor i ubytovacím aktivitám, od června bude obsahovat novo rubriku věnovanou ubytování a stane se tak nejucelenější turistickou databází Ústeckého kraje, která Vás přesvědčí o tom, že KRÁSU NAJDETE DOMA.

Připravil: odd. RR a CR

1
Stopy po velké vodě v Edmundově soutěsce

2
Následky povodně

3
Plavba lodičkou

4
Kouzlo umělého vodopádu při plavbě Edmundovou soutěskou nadchne každého

5
Sokolí hnízdo u Pravčické brány

6
Vyhlídka na trase Pravčická brána – Mezná

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 12.5.2011 / 12.5.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém