Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Nejlepší fiktivní firma na 24. mezinárodním veletrhu v Praze je z Obchodní akademie z Mostu

 
cd
Fiktivní firma je nástrojem pro rozvoj podnikatelských kompetencí žáků středních škol. Poskytuje jim možnost aktivně rozvíjet své obchodní dovednosti a znalosti. Jedná se o virtuální společnost, která je vedena, jako by skutečně existovala. Simuluje reálné procesy, produkty a služby.
 

 
 

V českých podmínkách je zakládána žáky pod dohledem jejich vyučujícího a ve spolupráci s Centrem fiktivních firem, které výuku ve fiktivní firmě koordinuje.

Fiktivní firma odpovídá reálné společnosti svojí formou, strukturou a funkcí, řídí se stejnými právními předpisy, využívá stejné podklady z hospodářské praxe.

Cílem výuky ve fiktivní firmě je trénovat iniciativu, samostatnost a také poskytnout žákům znalosti, jak založit a vést obchodní společnost nebo živnost. Žáci se učí pracovat v týmu, přijímat odpovědnost, rozvíjet iniciativu a zlepšovat své měkké a také odborné dovednosti. Důležitý je i trénink prezentace výsledků jak svých, tak celé společnosti.

Práce ve fiktivní firmě integruje jednotlivé odborné ekonomické předměty a poskytuje žákům znalosti a dovednosti, které upotřebí při zakládání vlastní firmy, nebo které jim umožní získat zaměstnání po dokončení jejich vzdělávání. Předmět fiktivní firma je ideálním řešením učební praxe.

Ačkoliv nejsou používány reálné peníze, ale fiktivní, ostatní akce probíhají ve stejné podobě, jako je tomu v reálném světě – firmy jsou zakládány podle stejné legislativy jako reálné společnosti, živnostenské listy jsou vydávány, povinné odvody placeny, platební příkazy jsou zadávány, faktury vystavovány, účty vedeny, mzdy vypláceny. Fiktivní firma používá nástroje marketingu jako je průzkum trhu, reklama, připravuje se na veletrhy.

 Komplexnost firemních činností je natolik časově náročná, že se iniciativní žáci mnohdy svým firmám věnují i mimo vyučování. Často podporují činnost žáků i jejich rodiče.

Velkým hnacím motivem jsou veletrhy fiktivních firem. V letošním školním roce se škola zúčastnila takové soutěže v Plzni, Mostě, Žatci, a Sokolově. „Na všech zmíněných veletrzích naše firmy získaly ocenění a umístily se mezi prvními“ prozradila vyučující Ing. Iva Tichá.

Největší úspěch se však dostavil v březnu na 24. mezinárodním veletrhu fiktivních firem v Praze Holešovicích. Mezi 107 soutěžícími firma zabývající se cukrovinkami Candy Dreams, s.r.o. získala 1. místo v soutěži o nejlepší firmu veletrhu a má tak možnost se zúčastnit mezinárodního veletrhu 2019 v Bratislavě.

Nadčasová internetová kavárna Cofee and Game, s.r.o. byla pátou nejlepší firmou veletrhu a luxusní vietnamská restaurace Do An Hanoi, s.r.o. obsadila 2. místo v soutěži o nejlepší prezentaci firmy.

PaedDr. Soňa Valušková, zástupkyně ředitelky školy

cd

cd

cd

 

 

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 22.4.2018 / 22.4.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém