Místní akční skupina (dále také „MAS“) je lokální společenství složené ze subjektů zastupujících veřejné i soukromé socioekonomické zájmy. Má právní statut např. zapsaného spolku, obecně prospěšné společnosti a tvoří ji fakticky skupiny občanů, neziskové organizace, soukromí podnikatelé, obce, svazky obcí apod.
Působením místní akční skupiny v území by mělo docházet k upevňování vztahů a identity lokálních aktérů, od čehož lze očekávat posílení místní soudržnosti a vyšší aktivitu jednotlivých aktérů ve prospěch rozvoje regionu.
Místní akční skupina v daném území mezi různými zájmovými skupinami vyjednává a vytváří koncepční materiál Strategii komunitně vedeného místního rozvoje (dále také „SCLLD“), která definuje hlavní rozvojové potřeby regionu.
Územní rozsah uskutečňování Strategie stanoví, že komunitně vedený místní rozvoj je využíván v ČR v převážně ve venkovském území – v území MAS tvořeném správními územími obcí s méně než 25 tis. obyvateli, přičemž populační velikost území MAS je v rozmezí mezi 10-100 tis. obyvateli.
V Ústeckém kraji je činných 9 místních akčních skupin. Územně je zapojeno 310 obcí, kde žije 440 367 obyvatel. Jedná se o 88 % obcí v kraji a 54 % obyvatel kraje (údaje platné k 31. 12. 2018). >> mapka MAS <<
Realizace opatření SCLLD je finančně podporována z evropských fondů prostřednictvím čtyř operačních programů – Integrovaný regionální operační program, Program rozvoje venkova, OP Zaměstnanost, OP Životní prostředí. Díky evropskému financování je sice v rámci příslušné strategie podpořeno široké portfolio vzájemně provázaných opatření, ale přesto to neumožní řešit komplexní sociální a ekonomické problémy venkovských regionů a nelze plně realizovat strategii a opatření, které si skupiny působící v území, komunitním způsobem vydefinovaly.
MAS vykonávají kromě aktivit přímo podporovaných z výše uvedených operačních programů i další činnosti na podporu rozvoje venkova. Jedná se o poradenství pro obce a svazky obcí, pomoc při zpracovávání žádostí, administraci projektů v území, organizují akce jako farmářské trhy a další činnosti, které jsou pro rozvoj regionu přínosné, ale nejsou financovatelné z prostředků evropských fondů.
Pro Ústecký kraj jsou místní akční skupiny významným partnerem v institucionální struktuře regionálního rozvoje ČR pro oblast rozvoje venkovských oblastí. Ústecký kraj spolupracuje s Krajským sdružením Národní sítě MAS ČR Ústeckého kraje na a podílí se na spolufinancování vybraných aktivit SCLLD.