Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Opatření v areálu bývalé Setuzy

 
ODPOVĚĎ pro Kristiána Šujana, Ústecký deník, 15.8.2017
 

 
 

 

Dotaz (v původním znění):

Jaká opatření provádějí firmy v areálu bývalé Setuzy?

Vyjádření ze září 2016 bylo následující:

„Společnost Oleochem je povinna omezovat výrobu mastných kyselin v případě, že dojde ke snížení odtahu vzdušiny ke spalování do kotlů ENERGY Ústí nad Labem. Společnost ZEPPOIL instalovala na vstupu ventilace do budovy glycerinky gelové pláty Gelactiv společnosti Regitas, které redukují zápach z provozu. Vzhledem k tomu, že opatření jsou prováděna postupně, nebyl zatím jejich účinek vyhodnocen," říká Dosedělová.

Odpověď

Žádná jiná nová opatření uložena nebyla, firmy dosud plní opatření z integrovaných povolení, zejména:

Výroba mastných kyselin:

Celá technologie výroby mastných kyselin (hydrolýza tuků, destilace) včetně skladování je provozována pouze za současného zneškodňování emisí pachových látek. Veškerý nenaředěný znečištěný vzduch je z výroby mastných kyselin odtahován ke spalování ve spalovacích kotlích společnosti ENERGY Ústí nad Labem, a.s. Při nedostatečném odtahu znečištěného vzduchu ke spalování do kotlů je provoz výroby mastných kyselin omezen. Při poruše odsávání v celkové délce nad 4 hodiny musí být výroba mastných kyselin zcela odstavena.

Glycerinka:

Všechny odplyny z rafinačních kotlů, ze skladovacích a provozních nádrží a odtah vakuového systému odpařování a destilace jsou svedeny do jednotky termické likvidace pachových látek, která je uváděna do provozu vždy před najetím vlastní technologie výroby glycerinu a odstavena až po ukončení provozu technologie. Nově je stanovena povinnost udržovat na jednotce termické likvidace teplotu vyšší než 500°C.

Na vstupu ventilace do budovy glycerinky je použita technologie Gelactiv (gelové pláty pohlcující zápach). Podmínky pro využívání technologie Gelactiv jsou uvedeny v pracovní instrukci.

Silo semen, lisovna a extrakce:

Glencor v souladu s termínem stanoveným v integrovaném povolení nainstaloval louhovou pračku plynů.

Vzhledem k tomu, že v lisovně a extrakci dochází k nejvýraznějším pachovým epizodám zejména při odstávkách zařízení z důvodu poruchy některé části linky, byl provoz značně modernizován, aby k poruchám docházelo co nejméně. V lisovně byla provedena generální oprav lisů a výměna vločkovací stolice, v extrakci byla provedena oprava bloku extraktoru a bloku toasteru a byl instalován kondenzátor extraktoru. Celková přestavba lisovny má termín do prosince 2023.

 

Připravila:

Ing. Lucie Dosedělová, tisková mluvčí
oddělení mediální komunikace

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741

mob. +420 723 520 855

dosedelova.l@kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 25.8.2017 / 25.8.2017

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém