Orientační nabídka


 

Operativní jednání krajského hejtmana o současné kalamitě v lesích Ústeckého kraje

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Operativní jednání krajského hejtmana o současné kalamitě v lesích Ústeckého kraje
O aktuální situaci řešení následků kalamitního stavu v lesích Ústeckého kraje jednal ve středu hejtman Jiří Šulc s ředitelem Krajského inspektorátu Lesů České republiky se sídlem v Teplicích Janem Ferklem.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 24. ledna 2007

Operativní jednání krajského hejtmana o současné kalamitě v lesích Ústeckého kraje

 

Nedávný orkán, jenž postihl téměř bez výjimky lesy v celé České republice, se samozřejmě nebývalou krutostí projevil i na lesních porostech v Ústeckém kraji. O aktuální situaci řešení následků kalamitního stavu jednal ve středu hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc s ředitelem Krajského inspektorátu Lesů České republiky se sídlem v Teplicích Janem Ferklem. Jednotlivé lesní správy teplického KI obhospodařují v našem kraji přes 70 % z celkové výměry 156 247 hektarů lesů, tedy 110 575 ha, zbývající lesní porosty mají převážně obecní, ale také další soukromé vlastníky.

            „Skutečně toho 19. ledna nás postihla katastrofa, kalamita se vším všudy, a další dny se v menší míře přidaly,“ říká hejtman Jiří Šulc. „Naštěstí nedošlo k obětem na životech, a tak lesy, které jsou v Ústeckém kraji ve vlastnictví státu, čekají na urychlené vyčištění přístupových cest, odstraňování rozvrácených porostů dřevin a samozřejmě také na obnovu.“ Ředitel krajského inspektorátu LČR Jan Ferkl informoval krajského hejtmana o tom, že současný zjištěný stav rozvrácených lesních porostů představuje více než 80.000 kubíků dřeva, když se naštěstí nepotvrdily dřívější pesimističtější odhady. Nejhůře jsou postiženy lesy od Šluknova po Úštěk, proti prvním očekáváním méně státní lesy v Krušných horách.

            „Nejaktuálnějším úkolem pro Lesy ČR v našem regionu je nyní urychleně, a to ještě do konce ledna, vyčistit přístupové cesty. Ve stejném termínu proběhnou tzv. malá výběrová řízení na zpracování přibližně třetiny kalamitního dřeva a už v průběhu února začnou těžební firmy odstraňovat následky orkánu. Poněvadž je možné, že některé další firmy se odvolají k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, budou po případném vyřešení sporu zapojeny do definitivního odstranění zbývajícího kalamitního dřeva i další společnosti.“

            Současně s likvidací následků lesní kalamity je už nyní zapotřebí zahájit přípravy na obnově lesů. Hejtman Jiří Šulc hovoří pro tuto chvíli o obnově lesních porostů v Krušných horách: „Ve třetím čtvrtletí letošního roku bude realizován tzv. komplexní výzkumný úkol k obnově lesů, na jehož základě bude zpracován projekt obnovy lesů na Krušných horách, a to po stránce finanční i biologické, tedy na jakých lokalitách které druhy dřevin vysazovat a podobně. Spolu s Ministerstvem zemědělství ČR bude také nutné zaměřit se na řešení obnovy lesů v soukromém vlastnictví a obecně mohu říci, že nejdůležitější a také nejtěžší bude získat na obnovu lesů peníze. Prostřednictví ministerstva požádáme o pomoc Evropskou unii a již dnes mohu s uspokojením konstatovat, že Ústecký kraj má například přislíbenu podporu Saska v sousedním Německu.“

            Další problematikou, jíž se hejtman Jiří Šulc zabýval na středečním jednání s představitelem Lesů ČR Janem Ferklem, bylo přemnožení zvěře v našich lesích. Zásadním problémem je skutečnost, že obě zúčastněné strany –myslivecká sdružení a správci lesů – mají diametrálně odlišná stanoviska. „Myslivci chtějí více zvěře, „lesáci“ hovoří o jejím přemnožení a nutnosti snižování stavu v jednotlivých honitbách. Tyto spory řeší pověřené obce III. stupně s přenesenou působností, Ústecký kraj je až orgánem odvolacím. Věřím, že se obě strany pragmaticky dohodnou.“

            Lesy v Ústeckém kraji utrpěly velké škody. „O to důležitější je vážit si tohoto bohatství a umět se o něj starat; třeba do budoucna pomůže i náš záměr iniciovat, aby se školní děti dostávaly do našich lesů daleko častěji, i v rámci výuky a environmentálního vzdělávání, které Ústecký kraj      finančně podporuje. Místo již neexistujících škol v přírodě se děti musejí dostat do lesa, pochopit, jak to v přírodě chodí, jak les vzniká, jaká je jeho funkce a co práce dá udržovat je. Je to dlouhodobější úkol a s jeho realizací samozřejmě započneme až po úplném odstranění současného kalamitního stavu,“ dodává hejtman Jiří Šulc

 

připravil: Zbyněk Šebesta, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 742

sebesta.z@kr-ustecky.cz

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 25.1.2007 / 25.1.2007 | Zveřejnit od-do: 24.1.2007-24.2.2007
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém