Cílem letošních oslav je připomenout význam řeky v životě našich předků i v současnosti. Jejich součástí proto bude například putovní výstava, kde budou moci návštěvníci na fotografiích a mapách porovnávat historickou a současnou podobu řeky a okolí. „Bude mapovat významné události, povodně, zemědělství a průmysl na řece, vývoj měst na ní. Výstava se během roku zastaví na mnoha místech podél celého toku řeky, včetně řady škol. Rádi bychom, kdyby se stala základem pro výukový materiál pro studenty,“ říká k výstavě ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná.
Historik Petr Hlaváček připravuje k vydání knihu Řeka Ohře v bájích a pověstech, kterou ilustracemi doplní Antonín Grafnetter, mimo jiné autor plakátů ke Dni Ohře, pořádanému v Karlovarském kraji vodáky. „Do souboru jsou zahrnuty pověsti od pramene Ohře pod Schneebergem v německých Horních Francích, přes jednotlivá města a regiony Karlovarského a Ústeckého kraje – až po soutok Ohře a Labe v Litoměřicích. Ve všech figuruje řeka Ohře buď jako přímý aktér bájného či pohádkového dění nebo jako výrazný areál vyprávění,“ říká ke knize Petr Hlaváček.
Hlavní oslavy proběhnou 27. června na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Jejich součástí bude například světová premiéra originálního baletu Martina Šíla o víle Egerii v podání žáků ZUŠ Kadaň. „Získali jsme partnery na německé straně, takže oslavy začnou 18. dubna svěcením pramene řeky ve Smrčinách. Němečtí partneři plánují také pochod podél toku,“ říká k programu Libuše Novotná Pokorná. V Karlovarském kraji se připojila Vodácká Ohře, v Žatci a Litoměřicích plánují pivovary uvařit speciální pivo a některé restaurace už chystají menu inspirované Ohří. Oslavy skončí v říjnu v Litoměřicích u veslařského klubu. „Rádi bychom touto cestou vyzvali další obce a města na řece, aby se připojily k oslavám a daly nám o svých akcích vědět,“ vyzývá ředitelka Destinační agentury.
Logo výročí řeky Ohře, které se stane součástí propagačních materiálů a připravovaného webu, je výsledkem soutěže studentů Vyšší odborné školy obalové techniky a Střední školy ve Štětí. Organizační tým vybral návrh studentky Anny Křížové (v příloze), děkuje však i dalším zapojeným studentům – Kláře Maškové, Michaele Králové a Janu Krieglerovi.
První zmínku o řece Ohři, tehdy zvané Agara našel kadaňský historik Karel Hlaváček ve středověkém análu Chronicon Moissacense, který uvádí, že vojska římského císaře Karla Velikého roku 805 překročila Krušné hory a pokračovala do vnitrozemí údolím řeky Ohře. V roce 2015 tak uplyne 1210 let od prvního záznamu o tomto vodním toku.
Připravila destinační agentura Dolní Poohří