Orientační nabídka


 

Památky v Ústeckém kraji ročně navštíví stovky tisíc lidí

001
Už jen několik týdnů zbývá do konce letošní turistické sezóny, která představuje hlavní období pro rozmanité památky Ústeckého kraje. Náš region jich má na svém seznamu více než 6 500 a počtem nemovitých kulturních památek se řadí na čtvrté místo v pořadí krajů České republiky.
Tisková zpráva ze dne 26. srpna
 

 
 

Na území Ústeckého kraje bylo vyhlášeno již 14 míst národními kulturními památkami, které mu zajišťují 7. místo ze všech 14 krajů. Celkem jich má Česká republika na svém území 258. Nejlépe je na tom Praha.

Prvními národními kulturními památkami v našem regionu byly vyhlášené v roce 1962 hned tři místa: Stadice - Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče, hora Říp s rotundou sv. Jiří a Terezín - Malá pevnost a Národní hřbitov. Nejmladší národní kulturní památkou, která byla vyhlášená v letošním roce, je děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. V minulosti byl přemístěn.

Častým cílem turistů se stávají místa spojená s počátky české státnosti. Kraj nabízí hned tři - jedná se o již zmíněné Stadice a horu Říp, ale také o městys Peruc s bájným Oldřichovým dubem a Boženinou studánkou.

Ale je to jen kapka v moři dalších unikátních a kulturních památek,“ dodává radní Jana Ryšánková s kompetencí pro kulturu a památkovou péči. V Ústeckém kraji je na výběr z mnoha zámků ( např. Benešov nad Ploučnicí, Krásný Dvůr, Ploskovice, Libochovice), hradů ( např. Hazmburk, vodní hrad v Budyni nad Ohří), klášterů ( např. cisterciácký klášter v Oseku, františkánský klášter v Kadani, klášter v Doksanech), kostelů ( např. unikátní přesunutý pozdně gotický kostel v Mostě), památníků (např. Památník Terezín s Národním hřbitovem a městem Terezín) a dalších jedinečných míst, které lákají turisty nejen z našeho regionu, ale i z celé republiky.

Nejvíce je mezi kulturními památkami normálních klasických domů - ve všech různých skupinách a architektonických slozích. Mezi nejběžnější kulturní památky také patří jednotlivé sochy, umístěné v obcích, městech, u cest, v polích nebo krajině,“ přiblížil situaci Radek Spála, vedoucí oddělení památkové péče krajského úřadu. „V regionu je velké množství drobných sakrálních památek, jako jsou Boží muka, křížky, zvoničky a další, proto jsme se rozhodli připravit nový dotační program pro malé obce i nadšence z řad občanských sdružení, které se o obnovu těchto objektů starají“, dodává radní Ryšánková.

Absolutně nejvíce navštěvovanou památkou v Ústeckém kraji je Památník Terezín, kam každý rok přijede čtvrt milionu lidí. Všechny ostatní památky včetně státních hradů a zámků napočítají většinou kolem 30 tisíc návštěvníků ročně.

Za nejstarší krajskou památku se považuje pravěké naleziště Na Šachtách v Březně u Loun, kde se nachází sídliště z mladší doby bronzové s osídlením ze staršího období. Nedaleko je pak archeologický skanzen, který provozuje Oblastní muzeum Louny, příspěvková organizace Ústeckého kraje, a které podrobně informuje i o výše zmíněném nalezišti. Významné jsou i zachované stavby – románská rotunda sv. Jiří na Řípu z roku 1126, krypta klášterního kostela v Doksanech z roku 1144 či krypta a zachovaná východní budova kláštera v Teplicích z poloviny 12. století. Nejmladší kulturní památkou v Ústeckém kraji je administrativní budova ústeckého magistrátu z roku 1961, která představuje styl měkkého modernismu.

V letošním roce investoval Ústecký kraj do obnovy a oprav kulturních památek 10 milionů korun. Celkem z nich bylo realizováno 45 projektů, které byly vybrané ze 135 podaných žádostí. Mezi největší projekty z krajských peněz patří např. restaurování severní chórové lavice v opatském chrámu Nanebevzetí Panny Marie v cisterciáckém klášteře v Oseku.

Kraj připravil i projekt do přeshraničního programu Cíl 3, který má za cíl zmapovat technické památky v českém a saském Krušnohoří (Středoevropská kulturní krajina Montanregion Erzgebirge/Krušnohoří), konečným cílem je pak zápis vybraných památek na seznam světového dědictví UNESCO.

„Chceme upozornit na význam Krušnohoří jako společného historického území s potenciálem udržení plnohodnotného života. Z analýzy cestovního ruchu v České republice je zřejmé, že o technické památky mají turisté velký zájem a náš region má spolu s Karlovarským krajem a Saskem v tomto směru co nabídnout. Byla by tudíž škoda se hornickými objekty jako jsou štoly, ale i  dalšími památkové objekty - mincovny, vodní mlýny aj., nepochlubit.“, dodává Jana Ryšánková.

 

 

Připravila:

Bc. Alena Tichá

oddělení tiskových informací

Kancelář hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 741, ticha.a@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 26.8.2010 / 26.8.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém