Orientační nabídka


 

"Pilotní projekt se osvědčil, je na co navázat", říká hejtman Jiří Šulc

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Ústecký kraj nabízí nejen absolventům středních škol zajímavý program, který jim má usnadnit vstup do prvního ročníku studia na vysokých školách.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 6.5.2008

 

„Pilotní projekt se osvědčil, je na co navázat“, říká hejtman Jiří Šulc

 

Za účasti hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce se na krajském úřadu dnes konal seminář, který zhodnotil pilotní program, zaměřený na pomoc absolventům středních škol, vstupujících do prvních ročníků vysokých škol, aby lépe zvládli učivo, především v takových  předmětech, jako jsou matematika a fyzika. Projekt byl realizován na detašovaném pracovišti strojní fakulty ČVUT v Chomutově. Kromě Ústeckého kraje, města Chomutova,  ČVUT Praha a  středních škol z Chomutovska se do něho zapojila také Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Výsledky i zkušenosti, jak shodně konstatovali členové realizačního týmu, jsou velice pozitivní.

   „V našem regionu chybí vysokoškolsky vzdělaní lidé, to je obecně známo. A když studenti z našeho kraje nastoupí na vysoké školy, odcházejí prakticky napořád,“ říká hejtman a pokračuje. „Těch důvodů je několik, jistě ale mezi ně patří strašák jménem matematika a fyzika. Když jsme se spolu s vedením strojní fakulty ČVUT zaměřili na výsledky prvního a druhého semestru a zamýšleli, proč mladí Severočeši opouštějí studia na technicky zaměřené fakultě, byly to právě neúspěchy u zkoušek z těchto předmětů.  Rozhodli jsme se proto zorganizovat kurzy, řekněme doučování, v nichž si studenti zopakují a oživí co je potřeba. Musím poděkovat  všem zainteresovaným a především pedagogům, kteří naši myšlenku pochopili a ujali se úkolu. Podělili se o něj se svými kolegy z vysoké školy a pak ochotně předali studentům. Nejdřív o prázdninách a pak v běžných hodinách posledního maturitního ročníku. Jsme příjemně překvapení, že se mladí lidé postavili k nabídce zodpovědně a využili ji jaksepatří,“ konstatuje zástupce kraje. Připomenul také, že Ústecký kraj za své existence udělal hodně práce. Před 8 lety bylo v kraji na 85 tisíc nezaměstnaných a 1300 volných pracovních příležitostí. Dnes je bez práce 48 tisíc lidí a na 7,5 tisíce volných pracovních míst. “Drtivá většina v technických oborech,“ zdůraznil Jiří Šulc. „Do průmyslových zón se nám podařilo dostat špičkovou techniku,  o níž se nám před pár lety ani nezdálo: například Japonci na Triangle již nyní zaměstnávají 3 600 pracovníků a dokonce sem chtějí přemístit svůj vývoj a výzkum. Investorů, kteří se v kraji usadili, je samozřejmě víc, v Lounech,  Žatci, Klášterci, Podbořanech. A není dobré, když na tato pracoviště dojíždí střední a vyšší management z Prahy. Protože my jsme investovali do zón nemalé finanční prostředky, ale především jsme to dělali pro naše lidi,“ řekl ve svém slově hejtman. A dodal, že by si moc přál, aby na technická místa v brzké budoucnosti nastoupili  právě mladí absolventi, pro něž byl pilotní program uspořádaný.

   „Po první fázi  a především dobrých zkušenostech jsme se rozhodli na projekt navázat podobným  programem, do něhož bude zapojeno v celém kraji devět středisek. Počítáme, že v každém okrese bude jedna škola, která do programu bude zapojená, jen na Děčínsku a v Ústí nad Labem to budou dvě, upřesňuje Štěpán Harašta, vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje.  Počítá se, že z asi 1800 absolventů maturitních ročníků bude chtít asi 10 procent  studovat na vysokých školách technického směru. Hejtman Jiří Šulc tento program oficiálně vyhlásil  na Hejtmanském dni v Chomutově, dnes se s ním blíž seznamují na školách, kde se bude realizovat. „Myslím si, že každý, kdo půjde k maturitě, už bude vědět, že Ústecký kraj jim nabízí možnost zdokonalit se v učivu, které budou potřebovat v prvním ročníku.Tento program je totiž  zaměřený na absolventy, kteří již budou přijati na vysokou školu technického zaměření,“ dodal vedoucí odboru.  Hejtman Jiří Šulc  vyslovil přesvědčení, že po zkušenostech v Chomutově je na co navázat. Na závěr semináře převzali zástupci středních škol, které se do pilotního programu zapojily na Chomutovsku, certifikát kvality. Přehled zapojených škol (zkrácené názvy): Gymnázium Chomutov, Gymnázium Kadaň, Gymnázium a SOŠ Klášterec nad Ohří, OA Chomutov – sloučení (1), ISŠ energetická Chomutov – sloučení (2), ISŠ Údlice – sloučení (1), SPŠ a OA Kadaň, SPŠ a VOŠ Chomutov, SOU technické Chomutov a SŠ stavební Chomutov – sloučení (2).Nejúspěšnější zapojený partner:  Gymnázium a Střední odborná škola Klášterec nad Ohří

 

 

připravila: Naďa Kocábková, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741,  737415959

kocabkova.n@kr-ustecky.cz

 

 

 






 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 6.5.2008 / 6.5.2008 | Zveřejnit od-do: 6.5.2008-5.6.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém