Orientační nabídka


 

Podnikatelé diskutovali s hejtmanem a ředitelkou Czechinvestu o trhu práce v kraji

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Podnikatelé diskutovali s hejtmanem a ředitelkou Czechinvestu o trhu práce v kraji
Ústecký kraj zůstává s nezaměstnaností 11,2% posledním regionem ČR, ve kterém podíl lidí bez práce přesahuje deset procent. Přesto se místní firmy shodují v tom, že je pro ně stále obtížnější najít nové zaměstnance. Řešení hledali na společném setkání pořádaném agenturou CzechInvest v Ústí nad Labem nejvyšší představitelé soukromých firem, škol i státní správy. Pozvání přijal i hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.
 

 
 

Podnikatelé diskutovali s hejtmanem a ředitelkou Czechinvestu o trhu práce v kraji

 

Ústecký kraj zůstává s nezaměstnaností 11,2% posledním regionem ČR, ve kterém podíl lidí bez práce přesahuje deset procent. Přesto se místní firmy shodují v tom, že je pro ně stále obtížnější najít nové zaměstnance. Řešení hledali na společném setkání pořádaném agenturou CzechInvest v Ústí nad Labem nejvyšší představitelé soukromých firem, škol i státní správy. Pozvání přijal i hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

 

„Přesto, že je v našem kraji stále vysoká nezaměstnanost, často při svých cestách po kraji slyším nářky na nedostatek zaměstnanců,“ řekl účastníkům diskuse Jiří Šulc. „Nejde při tom o nějaké špičkové odborníky. Firmy nemají dostatek dělníků, nebo řidičů,“ doplnil hejtman.

 

„Ústecký kraj při tom patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější kraje pro nové investory. Například vloni přilákal vůbec nejvíc investic – za 20 miliard korun,“ upozorňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená řízením agentury CzechInvest. „Mezi hlavními důvody, proč je Ústecký kraj tak úspěšný, patří výhodná poloha na hranicích s Německem tedy na hranicích s nejsilnější ekonomikou EU podpořená dobrou infrastrukturou. Kromě toho je to ovšem i vyšší počet lidí bez práce, které mohou investoři využít.“

 

Jak se ale shodli všichni účastníci debaty, samotná vysoká nezaměstnanost nestačí. Je potřeba aby lidé chtěli pracovat a také měli potřebnou kvalifikaci. V souvislosti s „chtěním“ pracovat, Jiří Šulc připomněl, že kraj proto inicioval pilotní projekt, který má primárně zabránit zneužívání sociálních dávek a druhotně odstranit stav, kdy lidé pobírající sociální dávky mají stejnou životní úroveň jako ti, kteří chodí do práce. „Jen pokud bude chození do práce finančně výhodnější než pobírání dávek, podaří se snížit nezaměstnanost a plně odstranit problémy s nedostatkem pracovních sil,“ řekl k tomu Jiří Šulc.

 

Valná část ústecké debaty se týkala především nedostatečné kvalifikace zaměstnanců. „Děti, ale především jejich rodiče by si měli uvědomit, že každý nemůže být lékařem, učitelem nebo úředníkem,“ uvedl k tématu Jiří Šulc a pokračoval: „Je potřeba, aby si lidé uvědomili, že technické obory skýtají jistotu a to jak pracovní, tak finanční.“  Hejtman dále připomněl, že kraj v tomto směru vyvíjí nemalé aktivity; studentům vysokých škol v kraji poskytuje stipendia, letos rozjede už druhý ročník projektu, který má pomoci středoškolákům připravit se na studium technických vysokých školách.

 

Václav Douša z firmy Aisan v Lounech k tomu řekl, že je potřeba začít u dětí na základních školách: „Přesvědčovat děti na středních školách, aby šly do technických oborů, je už pozdě. Je potřeba začít už od základních škol a pokud možno soustředěně.“

 

Alexandra Rudyšarová zmínila aktivity CzechInveszu v této oblasti: „Dlouhodobě se snažíme víc propojit zaměstnavatele se školami. Například vloni jsme v Ústeckém kraji podpořili vznik vzdělávacího polygonu ve střední škole technické Most-Velebudice, který věrně simuluje výrobu v jednotlivých podnicích regionu a dospělí se v něm učí zásadám práce v těchto společnostech.“

 

„Nedávný průzkum mezi japonskými investory ukázal, že mezi hlavní problémy, se kterými se v Ústeckém kraji potýkají, patří nedostatek kvalifikovaných pracovníků na operátorských i vyšších pozicích, malá ochota stěhovat se za prací nebo vysoká fluktuace a nemocnost. Na druhou stranu si na Češích cení kreativity, spolehlivosti a vysoké kvality práce,“ konstatuje Martin Slabý, předseda Sdružení pro zahraniční investice AFI. „Cílem setkání bylo tyto problémy co nejpodrobněji popsat a najít cesty k jejich řešení.“

 

Agentura CzechInvest pomohla od roku 1993 do Ústeckého kraje přilákat investice v hodnotě převyšující 110 miliard korun. Celkem tak v regionu vyrostlo 161 nových projektů. V počtu nových investic je tak Ústecký kraj ve statistikách agentury CzechInvest mezi zahraničními nebo domácími podniky nejoblíbenějších krajem ze všech regionů ČR. V projektech zprostředkovaných agenturou CzechInvest vznikne celkem 28 122 nových pracovních míst.

 

 

Podnikatelé diskutovali s hejtmanem a ředitelkou Czechinvestu o trhu práce v kraji

Podnikatelé diskutovali s hejtmanem a ředitelkou Czechinvestu o trhu práce v kraji

Podnikatelé diskutovali s hejtmanem a ředitelkou Czechinvestu o trhu práce v kraji

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 27.2.2008 / 27.2.2008 | Zveřejnit od-do: 28.2.2008-28.3.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém