Orientační nabídka


 

Pomozme Českému Švýcarsku

1
Povodeň, která zasáhla oblast děčínského okresu 7. srpna, poničila rozsáhlé území, poškodila majetek obcí, obyvatel i kraje. Místy měla katastrofální dopady i na místní unikátní přírodu a její využití pro cestovní ruch a turistiku.
 

 
 

Tisková zpráva z 18. srpna 2010

 

Řeka Kamenice a její přítoky protékají ceněnou pískovcovou krajinou Českého Švýcarska. Ve chvíli, kdy se z romantické říčky stal divoký živel nemilosrdně se valící krajinou, odnesla to i vybudovaná a opečovávaná turistická infrastruktura, cesty, značení, odpočinková místa. Nejvíce poškozené jsou potom slavné soutěsky ve Hřensku. Vše, o co se snažila obec Hřensko včele se starostou Josefem Černým, během chvíle doslova vzala voda.

Postižená místa navštívil také radní Ústeckého kraje pro cestovní ruch Radek Vonka. „Situace v destinaci České Švýcarsko je na některých místech skutečně vážná. Vybavenost pro turisty není samozřejmě to nejdůležitější. V první řadě je třeba vyřešit majetek obcí a občanů. Odhad nákladů na obnovu turistické infrastruktury v místě, cest, mostků, cyklostezky a dalšího, je ovšem 70 milionů korun a ani na tuto oblast nesmíme zapomínat,“ řekl Vonka.

Situaci nepřispívá ani skutečnost, že z místních hotelů se odhlašují návštěvníci. Přitom místní ochránci přírody a pracovníci v cestovním ruchu upozorňují, že většina území je v pořádku a stále zde mohou příchozí strávit hezkou dovolenou. Nejlepší podporou Českému Švýcarsku a místním podnikatelům by teď bylo, kdyby mu cestovatelé zůstali věrní. Podpora cestovního ruchu je pro Ústecký kraj jedním z prioritních témat a může hrát svou strategickou roli i při boji s nezaměstnaností.

Z iniciativy radního Vonky se uskutečnilo jednání s ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko Pavlem Bendou, ředitelem České Švýcarsko o.p.s. Markem Mrázem a Vladimírem Dolejským, ředitelem sekce národních parků ministerstva životního prostředí. Cílem bylo najít řešení, které by destinaci pomohlo postavit se opět na nohy. „Budu iniciovat zpracování projektu Obnova turistické infrastruktury v Českém Švýcarsku po povodních 2010. Pokud se o nápravu škod nebudou schopni postarat vlastními silami vlastníci, jako jsou stát a obce, budeme muset zapojit do financování evropské fondy, třeba prostřednictvím operačního programu Životní prostředí,“ řekl k závěru Radek Vonka.

Lidé, kterým není osud jedinečného přírodního bohatství lhostejný, mohou přispět do veřejné sbírky, kterou chystá o.p.s. České Švýcarsko ve spolupráci s národním parkem. Za účelem získání finančních prostředků na obnovu území se také chystá prodej propagačních předmětů. V soutěskách se zatím stále pohybuje armáda, jejíž příslušníci za použití techniky odstraňují nejhorší škody. Starosta přesto věří, že na příští sezónu bude tento vděčný turistický cíl připravený přivítat nové návštěvníky, nejpozději snad na Velikonoce.

 

Připravil:

Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 726

mob. 737 203 666

hanackova.m@kr-ustecky.cz

 

1
Edmundova Soutěska u Hřenska

2
Poničená turistická cestav Edmundově soutěsce

3

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 18.8.2010 / 18.8.2010 | Účinnost do: 31.8.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém