Orientační nabídka


 

Poškození smrku pichlavého v Ústeckém kraji

foto
Na území Ústeckého kraje (převážně v intravilánech měst Most, Litvínov, Ústí nad Labem, Lovosice a dalších), se od začátku května 2015 vyskytuje silné napadení asimilačních orgánů (jehlic) smrku pichlavého (picea pungens). Toto „kalamitní“ poškození je způsobeno mšicí smrkovou (Elatobium abietinum), podpořené dalšími negativními faktory přítomnými na daném stanovišti (např. nedostačující vodní režim na stanovišti, mírná zima).
Tisková zpráva ze dne 25. května 2015
 

 
 

Mšice smrková způsobuje nejprve žloutnutí a hnědnutí starých jehlic, které následně opadávají. Na jehličí je vidět přítomná medovice (lesklý povlak). Napadení mšicí smrkovou se projevuje nejprve na nejstarších ročnících jehlic, nacházejících se uvnitř koruny a následně pokračuje k mladším jehlicím, které jsou na konci větví. Není však vyloučeno, že napadené stromy budou i nadále životaschopné. Napadení smrku pichlavého mšicí smrkovou nelze zaměňovat s napadením smrku pichlavého kloubnatkou smrkovou (Gemmamyces picea). Mšice smrková napadá primárně staré jehlice smrku pichlavého a způsobuje jejich opad (současný výskyt v intravilánech obcí), kdežto kloubnatka smrková napadá pupeny smrku pichlavého, které se následně deformují a nedochází tak k rašení a tvorbě nových jehlic (současný výskyt v porostech náhradních dřevin na Krušných horách).

K eliminaci výskytu mšice smrkové lze použít mechanické prostředky (smytí proudem vody) nebo insekticidní prostředky (např. PIRIMOR 50wg, MOSPILAN 20 SP, FATS K apod.).  K zlepšení vitality ohrožených či napadených jedinců lze používat pravidelnou závlahu stromů, k podpoře růstu letorostů biologický preparát Bioalgeen S90 a k podpoře vyzrání letorostů a zvýšení odolnosti v zimním období zálivku nebo postřik kombinovaným hnojivem obsahující prvky P a K. K podpoře kořenové soustavy a zvýšení sorpční schopnosti kořenů lze použít přípravek ECTOVIT. Jednotlivá opatření je vhodné konzultovat s příslušnými orgány životního prostředí či Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským.

S ohledem na současný stav porostů smrku pichlavého v městských zástavbách vydal Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. (VÚKOZ, v.v.i), tiskovou zprávu zveřejněnou  na http://www.vukoz.cz/index.php/smrk-stribrny, kde jsou uvedeny relevantní informace k příčinám poškození a k podpůrným opatřením.

Ing. Jakub Skoupý, Odbor životního prostředí a zemědělství

 

Informace také například zde:

http://usti.idnes.cz/proc-hnednou-smrky-ve-mestech-pod-krusnymi-horami-fsj-/usti-zpravy.aspx?c=A150519_2163454_usti-zpravy_alh

foto
Mšice smrková

foto


 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 26.5.2015 / 26.5.2015 | Účinnost od-do: 25.5.2015-25.6.2015
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém