Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 
1
Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová se zúčastnila slavnostního požehnání před rekonstrukcí kostela v Lenešicích. Požehnání celebroval litoměřický biskup Monsignore Jan Baxant.
 

 
 

Tisková zpráva z 7. května

 

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová se zúčastnila slavnostního požehnání před rekonstrukcí kostela v Lenešicích. Požehnání celebroval litoměřický biskup Monsignore Jan Baxant.

„Všichni víme, jak důležitou roli hrál v minulosti kostel pro život obce. Kromě významu liturgického se jednalo i o místo, kde se pravidelně scházeli všichni obyvatelé, kde se odehrávaly zásadní okamžiky lidského života od křtu až po poslední rozloučení. Přestože se zvyky obecních komunit v mnohém změnily, hodnota obecního kostela, navíc s tak bohatou historií, jistě stojí za uchování. Proto si vážím aktivity Lenešického okrašlovacího spolku, který se aktivně podílí na záchraně této cenné památky,“ připomněla hejtmanka Jana Vaňhová.

Kostel sv. Šimona a Judy je patrně poslední dochovanou stavbou éry postoloprtských benediktinů. Je také jedním z románských kostelů, u něhož lze poměrně přesně datovat jeho vznik. Ten je určen už do poloviny 12. století. Za dobu 850 let jsou na kostele patrné známky jednotlivých přestaveb. Jsou zde artefakty od doby románské, přes gotiku a baroko až po současnou klasicistní podobu. Před poslední plánovanou rekonstrukcí v roce 2008 spadla kostelní věž. O její znovuvybudování a využívání kostela usiluje Lenešický okrašlovací spolek.

 

Připravila:

Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 726

mob. 737 203 666

hanackova.m@kr-ustecky.cz

 

foto: Petra Trojnová

1
Hejtmanka Jana Vaňhová a Monsignore Jan Baxant, biskup litoměřický

2

3
Požehnání celebruje Monsignore Baxant

4

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 7.5.2010 / 7.5.2010 | Účinnost do: 31.5.2011

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém