Orientační nabídka


 

Projekt Central Markets počítá s rozvojem městských trhů

001
V rámci projektu Central Markets, který se zabývá znovuobjevením trhů jako motoru rozvoje městských čtvrtí a zároveň jako alternativou k obchodním centrům, se v Ústí nad Labem sešli všichni partneři, včetně Ústeckého kraje, aby společně shrnuli dosavadní poznatky. Ty zazněly i na konferenci na krajském úřadě, které se zúčastnil mimo jiné náměstek hejtmana Stanislav Rybák.
Tisková zpráva ze dne 25. června 2013
 

 
 

 

Do krajského města se sjeli zástupci celkem pěti zemí – Itálie, Polska, Maďarska, Slovinska a Slovenska – pro které byl připraven dvoudenní program. Ten zahrnoval i návštěvu farmářských trhů u obchodního centra Forum, které nabízejí pouze regionální výrobky. Při ochutnávce místních produktů se partneři zajímali o organizaci trhů a s tím souvisejícími problémy, řada dotazů také směřovala k národní legislativě.

„Tento projekt byl odstartován v roce 2012 a končí na konci roku 2014. Na něj bude navazovat další část, do které se bude možné opět zapojit a pokračovat tak v nastolených strategiích,“ řekl Stanislav Rybák.

Druhý den pak byla na programu mezinárodní konference v konferenčním sále krajského úřadu. Zazněla zde řada informací jak o přípravě nového programového období EU pro mezinárodní spolupráci, tak o zkušenostech s pořádáním trhů v Londýně či v Bratislavě. Zahraniční partnery zaujala prezentace Ludmily Holadové z Okresní agrární komory Most o soutěži Regionální potravina.

Projekt Central Markets je financován z programu Central Europe.

V dnešní době většina trhů zažívá závažný pokles, který ohrožuje tradici sahající v některých případech až do středověku a dále. Trhy jsou páteří mnoha měst a městských center a nejstarší formou směny zboží. Také prosazují zdravé stravování a podporují „zelenější“ životní styly. Jedním z důvodů uvedeného poklesu je skutečnost, že tradiční trhy se musí potýkat se stále se rozšiřujícími obchodními řetězci a že chybějící nebo nedostatečná regulace neumožňuje obnovení činnosti trhů.

Projekt CENTRÁLNÍ TRHY se snaží vypracovat strategie a opatření pro znovuobjevení trhů jako motoru rozvoje městských čtvrtí. Obecným cílem je skutečně zlepšit konkurenceschopnost a atraktivitu osmi cílových měst či regionů vypracováním nových a inovativních strategií revitalizace trhů a posílit a vyvážit tak vztah mezi městem či regiony a trhy. Specifickými cíli budou zhodnocení, posílení a integrace trhů v centrálních a okrajových územích projektových partnerů prostřednictvím zvyšování znalostí, experimentování s inovativními akcemi a určování efektivních strategií vyplývajících z nadnárodní spolupráce.

Vedoucí partner: Město Benátky (IT)

Projektový partneři:
PP2 Agentura pro středomořskou kuchyni v Piemontu (IT), PP3 Ústecký kraj (CZ), PP4 Městský úřad Turín (IT), PP5 Město Krakov (PL), PP6 Obchodní a průmyslová komora Veszprém (HU), PP7 Agentura pro rozvoj města Pécs (HU), PP8 Magistrát Bratislavy, hl. města Slovenské republiky (SK), PP9 Mariborská agentura pro rozvoj (SL)

 

Kontakt:

Mgr. Alena Tichá, oddělení tiskových informací

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.:   +420 475 657 741

Mob.:+420 777 499 822

Mail:   ticha.a@kr-ustecky.cz

01

01

01
Náměstek hejtmana Stanislav Rybák (zcela vlevo) mezi zahraničními partnery projektu

01
Ludmila Holadová z Okresní agrární komory Most

01
Adam Weber z občanského sdružení
Český um - Artificum Bohemicum, které organizuje Severočeské farmářské trhy ve vybraných městech Ústeckého kraje.

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 25.6.2013 / 25.6.2013 | Účinnost do: 25.7.2013
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém