Orientační nabídka


 

Projekt Lužice zmapoval vodní zdroje v česko - saském příhraničí

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Projekt Lužice zmapoval vodní zdroje v česko - saském příhraničí
Závěrečnou konferencí byl 27. 2. 2008 ukončen projekt Lužice, v jehož průběhu byly mapovány zdroje pitné vody na 1 134 km2 v podkrušnohoří a na Šluknovsku. Projekt s náklady 15,5 mil. Kč z více 90% hradil Ústecký kraj, příspěvky poskytly také MMR ČR a iniciativa INTERREG III A.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 27. 2. 2008

 

Projekt Lužice zmapoval vodní zdroje v česko – saském příhraničí

 

Závěrečnou konferencí v sídle Ústeckého kraje byl 27. 2. 2008 ukončen projekt Lužice, v jehož průběhu byly mapovány zdroje pitné vody v podkrušnohoří, na Šluknovsku a v saském příhraničí.

Celková plocha zájmového území, které bylo v rámci projektu zkoumáno na české straně, je 851 km2 v Krušných horách a 283 km2 ve Šluknovském výběžku, celkem 1 134 km2. Přilehlé příhraniční, řešené v projektu na německé straně, představovalo zhruba polovinu plochy na českém území.

Projekt Lužice byl podle hejtmana Jiřího Šulce, který konferenci zahájil, jednoznačně přínosem pro zlepšení životního prostředí v našem regionu. „Vysychající studny jsou problémem desítek tisíc lidí, kteří doplácejí na experimenty socialistického krajinářství v minulém století. Krajské zastupitelstvo o tomto problému vždy diskutovalo a v roce 2005 konstatovalo, že nechá na náklady kraje a s využitím Iniciativy INTERREG III A zmapovat vodní zdroje v podkrušnohoří a v sousedním saském příhraničí. Tak vznikl projekt Lužice, díky němuž nyní víme, jaký je stav a jaké jsou možnosti v zásobování pitnou vodou obcí podél česko - německé hranice. Nyní máme pohromadě nesmírně cenná data o vodních zdrojích, o jejich vydatnosti a kvalitě. Jsou každému k dispozici, zveřejnili jsme je tak, aby byly k dispozici každému kdo je bude potřebovat,“ řekl na konferenci mimo jiné hejtman.

Projekt s plným názvem „Integrovaný systém opatření pro využití a ochranu vod v Krušnohoří a Šluknovském výběžku v závislosti na výsledcích hydrogeologické syntézy“ řídil odbor evropských projektů Krajského úřadu Ústeckého kraje, který úzce spolupracoval s krajským odborem životního prostředí a zemědělství. Zpracovatelem projektu byla společnost AQUATEST a.s, k odborným partnerům patřila Fakulta životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Severočeská vodárenská inženýrská společnost s.r.o., drážďanská HGN Hydrogeologie GmbH a UMWELTSERVISE z německého Chemnitzu. Ústecký kraj do projektu v celkové hodnotě 15,45 milionu korun vložil 14,102 milionu (91,27%). Na jeho spolufinancování se podílely z 5% také Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a z 3,73 % INTERREG III A ČR - Sasko. Výstupem projektu je komplexní soubor podkladů pro veřejnou správu, např. pro vodohospodářské plánování. V dokumentu jsou shromážděny podklady pro kvalifikované budoucí rozhodování ve vodoprávních řízeních, v územním rozhodování nebo stavebním řízení. Mimo jiné byly zmapovány lokality, kde se může do střetu zájmů dostat ochrana životního prostředí s těžebním, vodohospodářským, rekreačním nebo jiným využitím zájmového území, a to na obou stranách státní hranice. Dokument má sloužit jako komplexní, bezplatný podklad nejen veřejné správě a obecním samosprávám, ale i podnikatelským subjektům v Česko - Saském pomezí.

 

Důležité odkazy:

Závěrečná zpráva k projektu

Mapové podklady

 

 

Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 

 

Projekt Lužice zmapoval vodní zdroje v česko - saském příhraničí

Projekt Lužice zmapoval vodní zdroje v česko - saském příhraničí

 

Odkazy

 
Zodpovídá: František Janačík
Vytvořeno / změněno: 27.2.2008 / 27.2.2008 | Zveřejnit od-do: 27.2.2008-27.3.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém