Na tiskové konferenci pak statistici prezentovali informace o tom, jak březnové sčítání lidu proběhne a také představili plán informační strategie pro členy romské menšiny.
Ve vytipovaných oblastech budou spolu se sčítacími komisaři chodit také romští asistenti, kteří budou převážně z řad terénních a sociálních pracovníků, které Romové v dané oblasti znají a mají k nim důvěru. Úkolem těchto romských asistentů bude umět se podívat na sčítání očima Romů a hlavně odpovědět jim všechny otázky ohledně bezpečnosti údajů, národnosti, občanství a také toho, proč se vlastně sčítání dělá a co jim samotným přinese. Pokud se například v některé z obcí přihlásí minimálně 10 % občanů k jedné národnostní menšině získávají speciální práva a také větší vliv na dění v obci pomocí speciálních výborů pro národnostní menšiny.
Zároveň připravuje Český statistický úřad speciální letáčky, které budou odpovídat na nejčastější dotazy. Ty budou mít k dispozici právě terénní sociální pracovníci a budou v terénu vše vysvětlovat ještě před tím, než samotné sčítání začne.
Další informace ke sčítání lidu se dozví starostové měst a obcí Ústeckého kraje na setkání, které připravuje krajský úřad na začátek února. Problematice sčítání lidu dáme prostor i v našich krajských novinách.
Připravil:
Odd. tiskových informací a Ondřej Kubala, tiskový mluvčí projektu Sčítání lidu