Tisková zpráva ze dne 8. července 2014
Žáci sedmých a osmých tříd splouvali spolu se svými staršími kamarády z gymnázia Berounku z Chrástu na Zvíkovec. Během čtyřdenního putování hrazeného z prostředků projektu se nejen dozvěděli a naučili mnoho zajímavého z oblasti teorie, ale zejména měli možnost pod vedením zkušených lektorů vyzkoušet si prakticky postupy, které by ve školním vyučování nebylo možné realizovat. Navíc prostředí kolem řeky Berounky je natolik fyzikálně a přírodovědně zajímavé a specifické, že se oba kempy staly jedinečnou a neopakovatelnou příležitostí poznat jevy v jiné lokalitě nerealizovatelné. V rámci přírodovědného kempu žáci pomocí smýkadla, pastí a exhaustoru (zařízení na odchyt drobných živočichů) odchytávali a zkoumali hmyzí populaci v lokalitě, poznávali stanoviště ptáků, určovali ryby podle siluet a v oblasti Skryjí vyhledávali a určovali vybrané druhy rostlin.
Během fyzikálního kempu zase žáci prováděli pokusy zaměřené na měření atmosférického tlaku, ověřovali si v praxi využití Archimédova zákona, zkonstruovali několik druhů hodin k určování času, prostřednictvím obyčejných špejlí určovali těžiště tělesa, vyráběli píšťalky či nitkový telefon při zkoumání šíření zvuku či smažili vejce v papírové pánvi. Při splouvání řeky zkoumali odporové síly, proudění vody, obtékání těles různého tvaru a prakticky zjišťovali přeměnu polohové energie v pohybovou. Díky praktickým cvičením a zacházením s pomůckami bylo pro ně získávání nových poznatků a dovedností opravdovou zábavou, umocněnou o atraktivní splouvání Berounky na raftech. Také večerní programy u táborových ohňů zvyšovaly motivaci žáků zajímat se o přírodu kolem sebe. Lektoři i studenti gymnázia připravili pro žáky sedmých a osmých tříd ZŠ několik zajímavých kvízů a soutěží.
Koncem školního roku pak Gymnázium Chomutov uskutečnilo při splouvání řeky Vltavy z Lenory do Českých Budějovic kempy přírodovědného vzdělávání tentokráte jen pro své studenty. K fyzikálním a biologickým aktivitám přidalo ještě aktivity v oblasti geografie, což bylo v oblasti Šumavy pro studenty opět velmi podnětné. I tento kemp byl hrazen převážně z prostředků Evropské unie.
Celkem se všech přírodovědných kempů zúčastnilo na 200 žáků a studentů.
Realizace těchto aktivit v rámci projektu PTVÚK výrazně přispívá k vyšší motivaci žáků základních i středních škol po přírodovědném vzdělávání a naplňuje tak jeden ze základních cílů tohoto projektu. Přírodovědné kempy měly velmi kladný ohlas, a proto se škola rozhodla v příštím školním roce tyto aktivity v rámci projektu zopakovat.
Mgr. Jaroslav Zahrádka, ředitel školy
Žáci na Berounce určují druhy hmyzu
Třída 3.C gymnázia při plavbě na Vltavě