Orientační nabídka


 

Romská problematika

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Elišku Cesarovou, ČTK, (Cesarova@mail.ctk.cz)
 

 
 

Odpověď pro Elišku Cesarovou, ČTK, (Cesarova@mail.ctk.cz) ze dne 14.9.2006

 

Dotaz (v původním znění):

 Hezký den z ČTK,

potřebovala bych několik informací o Romech. Zpráva ministerstva práce a sociálních věcí o Romech uvádí kromě jiného řadu sociálně vyloučených romských lokalit v Ústeckém kraji:

1. Existuje nějaký reálný odhad kolik Romů žije v Ústeckém kraji?

2. Přibývá jich, či ubývá?

3. Podílel se kraj na vytváření této mapy vyloučených lokalit? Pokud ano, jakým  způsobem?

4. Existuje nějaký pěkný příklad využití Evropského sociálního fondu na snižování počtu těchto lokalit v kraji?

Odpovědi bych potřebovala zhruba do 13:00. Díky, Eliška Cesarová

 

 

Odpověď:

1. Oficiální statistiky kromě údajů ze sčítání lidu neexistují. Z údaje ze sčítání lidu však nelze vycházet, protože Romové zpravidla uvádějí národnost českou, nebo slovenskou. Kvalifikovaný odhad počtu Romů v Ústeckém kraji nebyl proveden.

 

2. Na tuto otázku rovněž nelze jednoznačně odpovědět.(viz otázka č. 1)

 Na příslušnost k etniku se nutně neváže sociální vyloučení, páchání trestné činnosti, atd. Tedy neplatí přímá úměra čím více Romů, tím více sociálně vyloučených. O odstranění tohoto stigmatu ležícího na romském etniku však právě usilujeme. Příslušnost k etniku a sociální vyloučení jsou dvě různé otázky.

 

3. Ano, tak jako všechny ostatní kraje. Romská koordinátorka krajského úřadu  Ústeckého kraje zpracovávala podklady pro tuto zprávu ve spolupráci s romskými poradci a terénními sociálními pracovníky na obcích.

 

4. Nejde o snižování počtu lokalit, ale o řešení situace osob v nich žijících. Aktivity zaměřené na snižování míry sociálního vyloučení těchto osob ještě nemusejí být nutně financovány z ESF. Z tohoto zdroje čerpají finanční prostředky převážně organizace mající nadregionální, nebo celorepublikovou působnost. U Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů je tato působnost nutnou podmínkou pro podání žádosti o dotaci. V kraji však působí organizace zaměřující se na práci v sociálně vyloučených romských lokalitách. Vykonávají zejména terénní sociální práci, služby sociálního poradenství a aktivity zaměřené na rozvoj schopností a dovedností dětí a mládeže ve vyloučených lokalitách. Za všechny mohu jmenovat např. sdružení Romano Jasnica v Trmicích, Společný život v Meziboří, Společné soužití v Litvínově, nebo společnost Člověk v tísni, o.p.s. Aktivity těchto organizací jsou převážně financovány z dotací Ministerstva práce a sociálních věcí, Ústeckého kraje a obcí. V neposlední řadě se na práci ve vyloučených romských lokalitách významně podílejí terénní sociální pracovníci zaměstnaní na některých městských úřadech. Náklady na činnost těchto pracovníků jsou hrazeny z dotace Rady vlády pro záležitosti romské komunity a z rozpočtu obcí. V našem kraji působí 18 takových terénních sociálních pracovníků.

 

připravila: Naďa Kocábková, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení informací a vnějších vztahů

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741

kocabkova.n@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: Bc. Lucie Jarolímková
Vytvořeno / změněno: 14.9.2006 / 14.9.2006 | Zveřejnit od-do: 14.9.2006-14.10.2006
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém