Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Sdružení připravuje Vinařskou stezku regionem

 
a
Na úvodní akci získali účastníci podrobnější informace o Vinařské stezce, dále o historii pěstování vinné révy v regionu a součástí byla i ochutnávka místních vín. Akce se za Ústecký kraj zúčastnila radní Jana Ryšánková a člen krajské rady Petr Jakubec.
 

 
 

 

Tisková zpráva ze dne 12. května 2010

Vyznačit několikakilometrovou trasu, která turisty provede nejen po vinicích a vinných sklepech Litoměřicka, ale také nabídne zajímavé a nevšední pohledy například na Bránu Čech a nenásilnou formou poučí návštěvníky o historii a současnosti vinařství v litoměřické vinařské podoblasti.To je cíl, který si dalo lovosické občanské sdružení Békadilkoš společně se společností Vinum Celebratum, která se věnuje propagaci místních vinařů.
   Trasa má spojovat Litoměřice, Žalhostice, Velké Žernoseky, Malé Žernoseky a Lovosice. Turisté by se měli pohybovat především po již značených cestách a přímo ve vinicích. Atraktivitu Vinařské stezky má umocnit propojení s lodní dopravou na Labi. Součástí stezky by měl být žernosecký přívoz. Délka trasy by měla být zhruba 15 až 20 kilometrů.
   „Samotný začátek stezky bude pravděpodobně v litoměřickém přístavišti osobní lodní dopravy,“ naznačuje Jan Piegl ml. z občanského sdružení Békadilkoš. Realizaci projektu, který získal podporu Ústeckého kraje, mají jeho iniciátoři rozloženou do dvou let. „V tomto roce jednáme s vinaři, zástupci měst a obcí a především CHKO České středohoří. Plánujeme trasu a připravujeme značení stezky a informační cedule tak, aby byly šetrné ke krajině. V příštím roce pak zahájíme samotnou výstavbu stezky,“ přibližuje Karel Stejskal, hlavní manažer projektu a dodává: „Naším cílem je také propagovat místní vinaře a celou vinařskou oblast.“

   Pravděpodobnými partnery budou Klášterní vinné sklepy Litoměřice/Agrofrukt Kamýk, velkožernosecké vinařství rodiny Hrabkovských, Žernosecké vinařství a maložernosecké Vinařství sv. Tomáše. S dalšími vinaři sdružení účast v projektu komunikuje.Podél Vinařské stezky by mělo být umístěno několik informačních panelů, které budou turisty a milovníky vína seznamovat s tím, kde se nacházejí, přiblíží historii vinařství v regionu a další zajímavosti.

Košt při zahájení
Slavnostní zahájení projektu se uskutečnilo nedávno za lovosickým barem Sauna. Na úvodní akci  účastníci získali podrobnější informace o Vinařské stezce, dále o historii pěstování vinné révy v regionu a součástí byla i ochutnávka místních vín. Akce se za Ústecký kraj zúčastnila radní Jana Ryšánková a člen krajské rady Petr Jakubec. Informaci o záměru oběma zástupcům kraje podala členka ZÚK, zároveň členka sdružení Békadilkoš, Lenka Tomanová. „Vytvoření vinařské stezky na Litoměřicku, které patří mezi nejstarší vinařské oblasti u nás, mě zaujalo a velmi příjemně překvapilo. Přestože zdejší vinaři díky vyhlášenosti svých vín příliš propagace mezi místními nepotřebují, je potřeba o nejsevernější vinařské oblasti v Evropě dát vědět návštěvníkům z jiných regionů a pozvat je k nám i na jiné atraktivity, které Litoměřicko nabízí. Spojení vinařské, lodní turistiky s cykloturistikou je ideální pozvánkou k aktivnímu trávení volného času“, řekla nám Jana Ryšánková při zahájení projektu. „Protože k vínu patří i dobrá hudba, pozvali jsme na slavnostní zahájení kapelu Bridge Band z Prahy a hudební skupinu Definytivní Ententýk z Litvínova“, dodal Karel Stejskal.

-od dop.-

1
Jana Ryšánková a Petr Jakubec při slavnostním zahájení projektu

2

3

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 12.5.2010 / 12.5.2010 | Schváleno / Zrušeno: 12.5.2010 / 11.6.2010

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém