Orientační nabídka


 

Setkání hejtmanky se spolkovým poslancem

1
Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová za přítomnosti jejího náměstka Arna Fišery dnes jednala se spolkovým poslancem Heinz - Peterem Hausteinem, kterého doprovázel Michael Eilenberger z občanské iniciativy „Protivítr Krušných hor“.
 

 
 

Hlavním tématem schůzky byla problematika větrných elektráren v oblasti Krušnohoří. Jednání bylo iniciováno záměrem česko-slovenského investora vybudovat větrný park v oblasti Moldavy, tedy v těsné blízkosti česko-německé hranice. Sasko se k tomuto záměru dosud staví negativně.

Náměstek hejtmanky Arno Fišera v úvodu konstatoval, že kraj investuje v Krušných horách desítky milionů korun do zlepšení životního prostředí. Potvrdil, že kraj také odmítá stavby větrných parků v oblastech citlivých na zásahy do životního prostředí. „Kraj se nyní snaží najít cestu stavební uzávěry pro další větrné elektrárny a k tomu připravuje nové zásady územního rozvoje. Tím by měly být vymezeny lokality v kraji, kde je možno tyto větrné parky budovat,“ řekl Arno Fišera. „Očekávám, že územní plán s podobnými zásadami bude přijat i na druhé straně Krušných hor,“ obrátila se na poslance Jana Vaňhová. „V záležitosti ochrany životního prostředí a další výstavby větrných parků jsme spolu se Saskem na jedné lodi,“ uvedla dále hejtmanka Jana Vaňhová a dodala, že oběma stranám záleží na zlepšení stavu Krušných hor. Za této situace doporučila společný postup směrem k národním ministerstvům životního prostředí. Obě strany musí jasně deklarovat zájem na stop stavu ve výstavbě větrných elektráren v příhraničních chráněných oblastech.

Poslanec Haustein potvrdil, že německá strana není v zásadě proti „zelené“ energii, ale tyto zájmy nesmí kolidovat s ochranou přírody. Nemělo by docházet k necitlivým změnám vzhledu krajiny, protože řada příhraničních oblastí v Krušných horách bude stále více atraktivní pro turisty z Čech i Německa. Hejtmanka Vaňhová doplnila, že předmětem jednání mezi českými a saskými sousedy by se měly častěji stávat i  společné turistické projekty.

Jednání mezi spolkovým poslancem a vedením kraje se dále dotklo kvality ovzduší v některých příhraničních oblastech, zejména v souvislosti s působením chemických firem. Německá strana si stěžuje na zdroje zápachu. Vznikl proto návrh na společný postup při hledání cest k omezení a eliminaci podobných zdrojů zápachu či emisí, které ovlivňují čistotu ovzduší na obou stranách hranice.

Hejtmanka také připomněla problematiku propojení obcí a měst komunikacemi na společné hranici a upozornila na liknavost německé strany při dobudování silnice II/266 Lobendava – S 159 Langburkersdorf. Pro toto spojení je z české strany dokončená příprava a vydané stavební povolení. Včasná příprava projektu z obou stran je důležitou podmínkou pro možnost čerpání finanční dotace z evropských fondů. „Propojení na obou stranách státní hranice je nutné pro úspěšnou česko-německou spolupráci,“ uzavřela jednání hejtmanka Jana Vaňhová.

1
Jednání se spokovým poslancem H. P. Hausteinem (vlevo) se za Ústecký kraj zúčastnila hejtmanka J. Vaňhová a náměstek hejtmanky A. Fišera. 

2

 

 

 

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 9.3.2010 / 9.3.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém