Orientační nabídka


 

ŠKODY Z ČERVENCOVÝCH POVODNÍ SEČTENY: 574 MILIONŮ KORUN!

Povodně
Škody na majetku občanů, firem a společností, obcí, kraje a dalších dosáhly výše přes 574 milionů korun. Vyplývá to ze sumarizace jednotlivých hlášení k dnešnímu dni. Souhrnné tabulky s komentáři budou ještě dnes předány Ústeckým krajem ministerstvům financí a pro místní rozvoj české vlády.
 

 
 

Tisková zpráva ze dne 20. července 2009

Prvotní náklady na odstraňování škod z ničivých  povodní z počátku letošního července si ve čtrnácti městech a obcí na Děčínsku vyžádaly částky 15,2 milionu korun. Tuto částku si  vyžádaly likvidace následků, odstraňování ruin, čistění toků řek a potoků, likvidace naplavenin a podobně.  V průběhu minulého týdne již také přicházely na krajský úřad hlášení z jednotlivých obecních úřadů a od dalších majitelů nemovitostí a movitých věcí, v nichž byly vyčíslovány konečné škody. Ústecký kraj zpracoval v těsné spolupráci s pověřenými odbornými pracovníky a obcemi přehled  o předběžném odhadu nákladů na obnovu majetku sloužícího k zabezpečení základních funkcí v území postiženém povodněmi. Celková odhadnutá suma je 574 185 000 korun a představuje škody na území Ústeckého kraje na majetku kraje, obcí, podnikatelských subjektů a nepodnikajících fyzických osob (občanů) a právnických osob.

   „Z celkového odhadu škod v našem kraji vyplývá“, řekla nám hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, „že nejvíce škod utrpěly obce, na obnovu jejich majetku bude zapotřebí více než 287 milionů korun. Občanům poškodila voda majetek za 130 milionů, státu za 73 mil. Kč a také kraj utrpěl vysoké škody, odhadem za 72,5 milionu korun.“

   Samozřejmě, že škody byly rozčleněny také podle druhu poškozených věcí, třeba na mostech, komunikacích, železnici nebo telekomunikacích představují částku 355 mil. Kč, na bytových a rodinných domech je škoda přes 112 mil. Kč, na vodním hospodářství přes 45 a na životním prostředí přes 23 milionů korun atd. Nejvíce škod na obecním majetku zaznamenalo město Děčín (131,3 mil. Kč, dále Horní Habartice (75,4), Markvartice (41,9) a Dolní Habartice (40,4 mil. Kč).

   „Na obnově území,“ říká dále Jana Vaňhová, „se budou podílet jak rozpočty státu, kraje a obcí, ale také pojišťovací ústavy a podnikatelské subjekty. Jak ale víme, peněz v této době není nazbyt, bude to záležitost dlouhodobější. Je samozřejmé, že prioritami jsou a budou obnova komunikací a inženýrských sítí, to, aby fungovaly školy a obecní úřady, urychleně musí být obnoven majetek občanů určený k bydlení a majetek firem a společností, které zajišťují základní chod území poškozeného povodněmi. V nejbližších dnech také Ústecký kraj vyhlásí veřejnou sbírku s názvem Povodeň Děčínsko. Budeme zveřejňovat  průběžný stav konta, dárce a konečně i závěr sbírky- na co budou konkrétně peníze určeny.“

   Ještě dnes bude sumář škod z povodní v Ústeckém kraji předán Ministerstvu financí CR a Ministerstvu pro místní rozvoj ČR.

Připravil Zbyněk Šebesta,

oddělení tiskových informací,

kancelář hejtmana Ústeckého kraje,

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 742, sebesta.z@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

 

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 20.7.2009 / 20.7.2009 | Schváleno / Zrušeno: 20.7.2009 / 19.8.2009
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém