Orientační nabídka


 

Skvostné vitráže na empoře mosteckého chrámu

a
Náročná rekonstrukce mohla být realizována jen díky velkorysé finanční podpoře Ústeckého kraje, který na obnovu vitráží vynaložil v předcházejících letech více než 16 milionů korun. Ozdobná okna jsou dílem vídeňské školy z konce 19.století a stávají se tedy opět součástí mostecké gotické stavby.
 

 
 

Tisková zpráva z 25. června 2010

V síňovém chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostu, který pochází z poloviny 16. století,  byly až do doby jeho nuceného a unikátního přesunu instalovány v oknech vitráže z konce 19. století. Byly sejmuty a ve čtvrtek 24. června byly po náročné rekonstrukci představeny opět veřejnosti. Slavnostní otevření expozice původních zasklení uspořádalo ústecké územní odborné pracoviště Národního památkové ústavu (NPÚ). Mezi hosty byly také radní Ústeckého kraje pro oblast kultury a památkové péče Jana Ryšánková a generální ředitelka NPÚ Praha, vlastníka chrámu, Naděžda Goryczková. Slavnostního odpoledne byli přítomni i odborníci a široká veřejnost.             

 

V zahajovacím slovu paní radní Ryšánková mimo jiné řekla: „Máme dnes tu výjimečnou příležitost těšit se z navrácení této umělecké výzdoby na původní místo. Téměř jedno století zdobily tyto vitráže prostor chrámu, než byly na dlouhých třiatřicet let uzavřeny do dřevěných beden s jasným cílem, ale nejistým osudem. Je na místě vyslovit poděkování mnoha osobám, bez jejichž pomoci, ochoty a úsilí by se toto navrácení nemohlo uskutečnit. Je jím především bývalý hejtman, dnes radní Ústeckého kraje Jiří Šulc, který se ve spolupráci se zástupci Biskupství litoměřického, mosteckého děkanství, Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ústí nad Labem a Miroslavem Peroutem zasloužil o převedení myšlenky návratu vitráží zpět do chrámu ve skutečnost. Poděkování patří také skupině restaurátorů společnosti RenoArt s.r.o. z Dvora Králové nad Labem, která pod vedením restaurátora a jednatele společnosti pana Ivana Noska provedla vlastní osazení a především restaurování, mnohdy obtížné a technicky náročné.“

 

Náročná rekonstrukce mohla být realizována jen díky velkorysé finanční podpoře Ústeckého kraje, který na obnovu vitráží vynaložil v předcházejících letech více než 16 milionů korun. Ocenila to slovy uznání také N. Goryczková z Národního památkového ústavu v Praze. Vitráže jsou zatím vystaveny na empoře (ochozu) chrámu, později se vrátí na původní místa do jednotlivých kaplí chrámové lodi. Ozdobná okna jsou dílem vídeňské školy z konce 19.století a stávají se tedy  opět součástí mostecké gotické stavby. Můžeme říci, že děkanský kostel se tímto dnem dočkal konečné obnovy. Letos byl kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě prohlášen Národní kulturní památkou, už čtrnáctou v našem kraji.

   

Připravil Mgr. Zbyněk Šebesta,

oddělení tiskových informací,

kancelář hejtmana Ústeckého kraje,

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 742, sebesta.z@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

 

1

2
Zleva jsou N. Goryczková a J. Ryšánková.

3

4

5
Sv. Josef  s rozkvetlým prutem symbolizujícím souvislost s neposkvrněným početím P. Marie

6
Do kaplí v přízemí chrámu budou později zasklení instalována. Vrátí se definitivně na původní místa.

11

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 25.6.2010 / 25.6.2010 | Schváleno / Zrušeno: 25.6.2010 / 24.7.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém