Orientační nabídka


 

Spolupráce na přípravě kvalitních absolventů - cesta k zajištění kvalitní pracovní síly

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Spolupráce na přípravě kvalitních  absolventů - cesta k zajištění kvalitní pracovní síly
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 16. 1. 2008

 

Spolupráce na přípravě kvalitních  absolventů – cesta k zajištění kvalitní pracovní síly

 

Zaměstnavatelé, firmy, trh práce i celá společnost cítí v praxi velkou absenci tradičních řemesel. Zatímco máme nadbytek právníků, ekonomů a nejrůznějších obchodníků a manažerů, na tradiční obory se mladí lidé dnes nehlásí vůbec nebo jen sporadicky. Proto i školy se ve své nabídce orientují na obory, které vyhovují potřebám trhu.

    Toto téma bylo ústřední myšlenkou konference, která se konala na krajském úřadu Ústeckého kraje pod záštitou náměstka a zástupce hejtmana Radka Vonky, za spolupráce uvolněného člena zastupitelstva pro oblast školství a kultury Pavla Koudy. Na to „kam kráčí odborné školství v našem regionu „ se snažili najít odpověď všichni přítomní. Byli to ředitelé vybraných středních škol, představitelé zaměstnavatelů, úřadů práce, Krajské hospodářské komory a okresních hospodářských komor, jakož i Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje a další hosté. O tom, jak zásadní problém to je, svědčí více než dvacet účastníků, kteří se přihlásili do diskuse.

     „Kam směřuje a jak se bude dál vyvíjet zejména střední odborné vzdělávání, jak vzbudit zájem o technické obory a jak podpořit školy v úsilí získat žáky do těchto oborů vzdělání jsou otázky, které si klademe všichni. Jednání konference proto považuji za jednu z možností jak na ně odpovědět,“ říká zástupce hejtmana Radek Vonka. Jednou z příčin, která podle něj ovlivňuje současný stav a náš kraj není výjimkou, je nepříznivý demografický vývoj a klesající počty žáků na školách. Skutečnost, že Ústecký kraj má v porovnání s ostatními kraji v ČR poměrně vysoký počet malých středních škol je dána především sociálně ekonomickým a historickým vývojem území a ještě v 90. letech minulého století realizovanou resortní politikou vzdělávání, kdy střední odborné školy a střední odborná učiliště „šily“ žáky na míru budoucích zaměstnavatelů. V současné době však je stávající síť škol pro klesající počet žáků příliš rozsáhlá. „ Neustále probíhající změny vzdělávací nabídky, vyvolané současnými potřebami místního a evropského trhu práce, vedou k značným disproporcím v zájmu o konkrétní typy vzdělání a tím vyvolávají nerovnoměrný vývoj v naplněnosti, velikosti i možnostech rozvoje škol.

Zejména v těch skupinách oborů, které jsou v poslední době poptávány zaměstnavateli jako nedostatkové, tedy učebních oborech, se situace vyvíjí rozdílně. Zatímco žáků v oborech strojních je v kraji stabilní počet – asi 2 300, v oborech elektrotechnických a stavebních jejich počet klesá ( od roku 2001 klesl přibližně o 300). Bohužel klesá zájem o obory zakončené závěrečnou zkouškou s výučním listem,“ konstatoval Radek Vonka.

 Zaměstnavatelé často řeší akutní nedostatek zaměstnanců v technických oborech zaváděním  zajímavých motivačních pobídek pro žáky v technických oborech s tím, že po absolvování školy nastoupí do jejich firem. Potvrdili to i někteří diskutující  na konferenci. V této souvislosti byly uvedeny dobré příklady úzké spolupráce škol a budoucích zaměstnavatelů. Mezi takové, kde se škole i budoucímu zaměstnavateli daří, patří v Ústí stí nad Labem Metrostav, ve Varnsdorfu společnost TOS, Meva Roudnice, ale také Český svaz zaměstnavatelů v energetice a přidávají se další a další.

Těch faktorů, které ovlivňují nebo mohou ovlivnit v konečném důsledku dnešní stav v odborném školství,je kromě rodičů a dětí  mnoho. „Rád bych zmínil například roli speciální skupiny pedagogických pracovníků, kteří do výběru vstupují nejpozději v osmé třídě základní školy. Jde o výchovné poradce jak základních, tak středních škol. Řada rodičů, a není jich málo, je zaskočena náhlou potřebou vybrat dítěti střední školu a obor vzdělání a tedy určit dítěti ve 14 letech jeho další životní dráhu. Často nemají představu o schopnostech, dovednostech a zájmech svého potomka, natož o jeho vzdělávacím potenciálu. Takovíto rodiče se mnohdy rozhodnou dát na doporučení výchovného poradce a školu zvolí podle jeho rady,“ myslí si náměstek a zástupce hejtmana..

Je přesvědčený, že rodiče, žáci základních škol a výchovní poradci jsou proto hlavními, strategickými cílovými skupinami, jimž by měla být určena pozornost zaměstnavatelů, profesních sdružení a úřadů práce. Účastníci konference se shodli na tom, že nerovnováha mezi potřebami zaměstnavatelů a nabídkami vzdělávacích programů je problém, na němž musí participovat školy, zaměstnavatelé, kraj i stát. „  Současné odborné školství sice kráčí, ale nevykračuje po cestě, která nemá ideální parametry . Je potřeba to radikálně řešit a iniciovat změny řady předpisů,“ říká Zbyněk Pěkna z Krajské hospodářské komory. Senátor za okres Děčín Josef Zoser naznačil,  že také na Děčínsku Hospodářská a sociální rada cítí výraznou nerovnováhu mezi potřebami zaměstnavatelů a nabídkami a vzdělávacími programy škol. Míní, že nepříznivá situace do 3 až 5 let vážně ohrožuje prosperitu hlavních zaměstnavatelů v regionu. „Pokud se nepodaří této výzvě čelit, hrozí našemu regionu další ztráty omezení možností rozvoje hlavních zaměstnavatelů pro nedostatek kvalifikovaných pracovníků . Musí nám jít prioritně o to, aby absolventi škol a učilišť měli okamžité uplatnění na trhu práce a nezůstávali v registru úřadů práce,“ říká senátor a Radek Vonka nakonec svého vystoupení dodal.

  „ Jsem přesvědčený, že závěry dnešního společného jednání budou obsahovat zejména praktická doporučení a návrhy reálných kroků a opatření, které dále podpoří snahu středních škol o kvalitního absolventa a přispějí k postupnému sladění skladby absolventů škol s poptávkou zaměstnavatelů na trhu práce v Ústeckém kraji. Dlužno však také říci, že školy nepřipravují jen absolventa úzce profilově zaměřeného, ale že připravují občana tohoto státu, tohoto kraje, který je do dalšího profesního života vybaven jak odbornými kompetencemi pro výkon povolání, tak sociálními a komunikačními kompetencemi pro běžný život.“

 

Připravila:  Naďa Kocábková, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení  tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741, 737 41 59 59

kocabkova.n@kr-ustecky.cz

 

Spolupráce na přípravě kvalitních  absolventů - cesta k zajištění kvalitní pracovní síly

Spolupráce na přípravě kvalitních  absolventů - cesta k zajištění kvalitní pracovní síly

Spolupráce na přípravě kvalitních  absolventů - cesta k zajištění kvalitní pracovní síly

Spolupráce na přípravě kvalitních  absolventů - cesta k zajištění kvalitní pracovní síly

 
Zodpovídá: Naděžda Kocábková
Vytvořeno / změněno: 18.1.2008 / 18.1.2008 | Zveřejnit od-do: 17.1.2008-17.2.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém