Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Strážný dub z Ústí je ve finále. Bude bojovat o titul Strom roku 2017. Hlasujte!

 
foto
Odborná porota vybrala Strážný dub z Ústí nad Labem mezi dvanáct finálových stromů, které se budou ucházet o vítězství v celostátní anketě Strom roku 2017. Finálové hlasování, které začne 15. června, bude zpoplatněné a jeho výtěžek navrhovatelé využijí k péči o stromy. Mezi finalisty charitativní ankety se díky svému příběhu dostal i 200 let starý dub z ulice Na Kabátě, který nominovalo město Ústí nad Labem, a jeho nominace vzešla z místní dětské výtvarné soutěže.
 

 
 

 

Oblíbenou anketu letos již po šestnácté pořádá Nadace Partnerství pod záštitou ministra životního prostředí. Nadace Partnerství letos obdržela 52 návrhů na Strom roku a dvanáct z nich porota vybrala do finále. Hlasování odstartuje 15. června, kdy se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Jako každoročně bude moci veřejnost finalisty podpořit zasláním dárcovských SMS, nebo zakoupením a podepsáním hlasovacího archu.

 

Mezi finalisty je i starý dub z Ústí nad Labem - soutěží pod názvem Strážný dub na Kabátě. Jedná se o dub letní – Quercus robur, pyšní se obvodem kmene 404 cm. Výška stromu je asi 23 m a šířka koruny je 20 m. První zmínky o osadě Kabát jsou již z 15. století. Před bránou dvoru jednoho ze stavení stával starý dub. Prý jej vysadili při vzniku osady, která měla za úkol chránit poutníky na cestě. Během napoleonské bitvy (1813) však dub přišel k úhoně. Skupina vojáků napoleonských vojsk si krátila dlouhou chvíli a jako cíl si vybrala stavení a strom. Dub se po ráně z děla rozletěl na třísky, ale kule k stavení nedoletěla, a tak ho zachránil. Starý dub zanikl, ale zanedlouho na jeho místě vyrostl nový dub a rostl velmi rychle. Do roka již dosahoval střechy stavení a do deseti let dosáhl výšky starého dubu. Strážný dub tak i nadále místo ochraňuje. „Finance získané anketou by město Ústí nad Labem chtělo použít k odbornému ošetření významných stromů,“ uvádí koordinátorka ankety Andrea Krůpová.

 

 

Anketa potrvá až do 15. září a slavnostní vyhlášení jejích výsledků se uskuteční 5. října v rámci mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Letošním tématem festivalu je totiž ovzduší, jehož kvalitu stromy nepochybně pozitivně ovlivňují. Vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a nominuje se do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku 2018.

 

 

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2017: www.stromroku.cz

Facebook: http://www.facebook.com/anketastromroku

 

foto
Strážný dub na Kabátě

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 9.6.2017 / 9.6.2017

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém